Polityka rządzić będzie notowaniami złotego

Mariusz Potaczała
17-10-2005, 00:00

Miniony tydzień był nerwowy. Na początku kurs euro przełamał kluczowy poziom 3,87 zł, testując trzyletnie minimum w okolicy 3,85 zł. W drugiej części tygodnia polska waluta zaczę- ła jednak tracić na wartości. Kurs EUR/PLN powrócił powyżej poziomu 3,90.

Zgodnie z przewidywaniami pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Donald Tusk wygrał niewielką przewagą procentową z Lechem Kaczyńskim, co poprawiło na początku tygodnia nastroje inwestorów. Również przeprowadzone w ostatnich dniach sonda- że prezydenckie wskazują na zwycięstwo Donalda Tuska w drugiej turze. Notowa- nia złotego w ciągu najbliższych kilku tygodni w dużej mierze będą zależały właśnie od rozwoju sytuacji na scenie politycznej.

Kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiada powołanie nowego rządu jeszcze w październiku. Jednak wyraźny spadek złotego w ostatnich dniach to po części efekt jego komentarzy. Przyszły szef rządu oczekuje bowiem osłabienia polskiej waluty oraz kolejnych obniżek stóp procentowych NBP.

Inwestorzy zagraniczni po raz kolejny w ostatnich dwóch tygodniach okazali niezadowolenie z wyniku wyborów parlamentarnych. Dotknęło to przede wszystkim Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie w połowie tygodnia doszło do przeceny akcji większości spółek. Negatywne nastroje towarzyszyły również rynkowi papierów dłużnych, powodując wzrost rentowności.

Opublikowane dane o inflacji we wrześniu mogą spowodować zatrzymanie na pewien czas cyklu obniżek stóp procentowych. W nadchodzącym tygodniu poznamy informacje o produkcji przemysłowej za wrzesień. Dane te mogą utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że cykl obniżek stóp procentowych został zahamowany.

Najbliższe tygodnie powinny zadecydować o przyszłości złotego, wobec którego inwestorzy utrzymują dość pozytywne nastawienie. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu kluczowym oporem dla kursu euro jest strefa 3,93-3,94 zł.

Eksporterzy powinni w dalszym ciągu wykorzystywać spadek notowań złotego wobec euro w okolice 3,94 do zabezpieczania pozycji w średnim terminie. Kluczowym oporem dla kursu dolara nadal pozostaje strefa 3,29-3,30 zł. W razie wzrostu notowań USD/PLN do tego poziomu należy rozważyć zabezpieczenie wpływów eksportowych także w dolarach.

MARIUSZ POTACZAŁA, TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polityka rządzić będzie notowaniami złotego