Polityka w centrum uwagi

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 16-10-2017, 11:42

W bieżącym tygodniu uwaga rynków będzie skupiała się na wystąpieniach przedstawicieli banków centralnych i wydarzeniach politycznych.

Przede wszystkim inwestorzy będą monitorowali wystąpienia członków z Europejskiego Banku Centralnego, Banku Anglii i Rezerwy Federalnej pod kątem nowych założeń w polityce monetarnej już na przyszły rok. Antycypuje się, że w październiku EBC ogłosi zmian w programie QE na 2018 rok – oczekuje się, że skup aktywów zostanie wydłużony w czasie, ale będzie realizowany w mniejszej skali niż dotychczas. Ponadto ciekawe będzie to czy Mark Carney podtrzyma bardziej jastrzębią retorykę w kwestii stóp procentowych. W tym tygodniu z Wielkiej Brytanii zostaną opublikowane dane inflacyjne za wrzesień oraz raport z tamtejszego rynku pracy za sierpień. Dobre odczyty zwiększą szanse na rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej w czwartym kwartale tego roku. Z kolei wystąpienia członków FOMC powinny utwierdzać rynki w przekonaniu o grudniowej podwyżce stóp procentowych w USA. Jeśli chodzi o wydarzenia polityczne to na pierwszy plan wysuwa się kończący się dziś termin ostatecznej deklaracji dotyczącej niepodległości Katalonii. Hiszpański premier domagał się jasnego stanowiska ze strony Puigdemonta przed podjęciem konkretnych działań mających na celu zawieszenie autonomii regionu. Ponadto w środę rozpocznie się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Oczekuje się, że prezydent Xi Jinping umocni swoje wpływy i przedstawi wizje kraju na kolejne pięć lat. W centrum zainteresowania pozostaną reformy gospodarcze, mobilizacja sił zbrojnych oraz walka z szarą strefą. Na czwartek i piątek zaplanowano natomiast szczyt przywódców UE. 

Piątkowe dane odnośnie inflacji CPI we wrześniu wypadły nieco słabiej niż oczekiwano. Wskaźnik CPI przyśpieszył we wrześniu do 2,2% z 1,9% w skali roku wobec oczekiwanych 2,3% r/r. W ujęciu miesięcznym wzrost cen konsumentów wyniósł 0,5%. Z kolei inflacja bazowa CPI ustabilizowała się na poziomie 1,7% r/r wobec prognozowanego wzrostu do 1,8% r/r.  Z tego względu, iż większość członków FOMC jest przekonana o tym, że inflacja powróci do celu w średnim terminie, to pomimo słabszych odczytów niż zakładał konsensus rynkowy należy oczekiwać, że Fed zdecyduje się podnieść na ostatnim posiedzeniu w tym roku stop procentowe. Wspierana czynnikami pogodowymi w USA sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 1,6% m/m wobec spadku o 0,1% w poprzednim okresie.  Z kolei indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje amerykańskich konsumentów wzrósł w październiku do 101,1 pkt. z 95,1 pkt. we wrześniu i był wyraźnie wyższy od oczekiwań na poziomie 95 pkt., co wskazuje na to, że nastroje odbudowują się po okresie huraganów.   

Bieżący tydzień będzie obfitował w publikacje krajowych danych. Oprócz danych z rynku pracy dotyczących przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za wrzesień zostanie opublikowana także produkcja przemysłowa i budowlana oraz sprzedaż detaliczna. W piątek wieczorem agencja S&P ogłosi decyzję w sprawie polskiego ratingu, dziś natomiast poznamy dany o bilansie płatniczym, które powinny potwierdzić wzrost silny wzrost eksportu i importu w sierpniu. Wobec utrzymującego się spokoju na globalnym rynku ostatnie dni przyniosły umocnienie złotego. Lepsze odczyty z Polski powinny wspierać aprecjację naszej krajowej waluty. 

EUR/USD

Geometryczna bariera w postaci 50% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,2092 zadziała dobrze jako opór. Notowaniom udało się ponownie zejść poniżej kluczowych średnich EMA w skali H4 (50-, 100- i 200-okresowej)  i powrócić w rejon maksimów lokalnych z początku października (okolice 1,1780). W dalszym ciągu para utrzymuje się jednak powyżej strefy wsparcia w rejonie 1,1660/85, co ogranicza potencjał do spadków.  Wobec braku istotniejszych danych dzisiaj może zostać podjęta próba powrotu powyżej poziomu 1,1800. 

EUR/PLN

Piątek przyniósł kontynuację spadków na EUR/PLN i przełamanie linii trendu. Parze udało się zejść poniżej 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która obecnie wyznacza opór w rejonie 4,2630. Z technicznego punktu widzenia notowania otworzyły sobie drogę do pogłębienia spadków w rejon 4,2255, gdzie wsparcie wyznacza minimum lokalne z 5.IX.2017 roku.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska,Noble Securities S.A.

Polecane