Polityka wciąż kieruje kursami

Mariusz Zielonka analityk DM TMS Brokers
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

WALUTY

Niemiecki indeks Instytutu IFO, opublikowany wczoraj, wzrósł do 108,3 pkt (ze 107,3 pkt odnotowanych w grudniu). Zegar koniunktury obliczany na podstawie różnic bieżących wskazań od ich długoterminowych średnich wskazuje, że spowolnienie gospodarcze naszych zachodnich sąsiadów wydaje się stabilizować. To pozwala przypuszczać, że rozlewający się po europejskich państwach kryzys zadłużeniowy w mniejszym stopniu, niż się spodziewano, dotknie niemiecką gospodarkę.

Powinniśmy się już przyzwyczaić, że gracze w zasadzie mają sobie za nic odczyty danych, a uwagę skupiają na wydarzeniach politycznych. Ostatnio to właśnie uzgodnienia instytucji finansowych z ministrami finansów państw strefy euro, dotyczące wysokości strat, jakie mają ponieść właściciele greckich papierów dłużnych, determinują zachowania inwestorów. Porozumienie będzie niczym innym jak początkiem kontrolowanego bankructwa Greków, a wydłużanie tego procesu ma dać czas do złagodzenia ewentualnego szoku, po usunięciu państwa ze strefy euro.

Tempo umocnienia euro rozpoczęte w połowie stycznia wczoraj wyhamowało. Dalszą aprecjację względem dolara zatrzymuje istotny opór na 1,3060, przy którym prawdopodobnie pozostaniemy do końca tygodnia. Ewentualna przegrana byków z niedźwiedziami otworzy w perspektywie średnioterminowej drogę do testowania tegorocznych minimów. Złoty w wyniku słabszego euro tracił na wartości do wspólnej waluty i dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielonka analityk DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu