Polityka znów straszy złotego

Adam Łaganowski
opublikowano: 14-04-2005, 00:00

Podczas środowej sesji nastąpiły znaczne wahania kursu złotego. Rano kurs euro gwałtownie spadł do 4,0650 zł. Później jednak wzrósł o prawie 3 gr. Podobnie było w przypadku dolara. Na wahania te miało wpływ osłabienie wspólnej waluty w stosunku do amerykańskiej i wzrost napięcia politycznego, związanego z piątkowym głosowaniem nad wotum nieufności dla ministra skarbu.

Inwestorów wystraszyła również aukcja obligacji 10-letnich. Zawiódł popyt - był dwa razy mniejszy niż oczekiwano. Inwestorzy podchodzą do polskich obligacji bardzo ostrożnie. Wolą papiery o wysokiej płynności i krótkich terminach wykupu oraz akcje płynnych spółek z WIG20, które łatwiej sprzedać. Ten czynnik z pewnością nie wpłynie optymistycznie na średnioterminowe prognozy kursu złotego. Najważniejszy opór dla kursu dolara to 3,25 zł, a euro — 4,18 zł. Dopiero pokonanie go otworzy drogę do dalszego osłabiania złotego. Wsparcie to odpowiednio 3,05 i 4,05 zł.

Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej widzą dolara w swoich portfelach. Słabsze dane o sprzedaży detalicznej w USA (bez samochodów wzrosła tylko 0,1 proc., oczekiwano 0,5 proc.) tylko na chwilę go osłabiły. Zarówno walucie amerykańskiej, jak i rynkom akcji pomaga spadająca cena ropy. Surowiec jest już 10,4 proc. tańszy niż przed dwoma tygodniami. To zmniejsza presję inflacyjną i obniża oczekiwania na wysokie podwyżki stóp procentowych w Ameryce. Dla gospodarki znaczenie ma jednak średni kurs surowca, a nie kilkudniowe wahania, więc dopiero trwały spadek cen poniżej 50 USD za baryłkę może wywołać zmianę nastawienia rynków.

Wsparcie dla euro znajduje się na poziomie 1,2720 USD, po jego przełamaniu spadki powinny przyspieszyć. Najbliższe opory to 1,30 i 1,3060 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Łaganowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polityka znów straszy złotego