Polkomtel ukarał dystrybutora

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 07-07-2005, 00:00

Operator rozwiązał umowę z jednym z największych dilerów. To kara za nielojalność. I ostrzeżenie dla innych.

Do 4 lipca Avenir Telecom Polska zarządzał ponad 100 punktami sprzedaży Plus GSM (pod marką Internity) i grupą ponad 30 przedstawicieli handlowych. Od poniedziałku salony nie prowadzą sprzedaży usług operatora, bo według niego partner rażąco naruszył zasady współpracy.

— Firma nie przestrzegała umowy zawartej z operatorem. Złamała punkt o zakazie konkurencji — twierdzi Elżbieta Sadowska, rzecznik Polkomtela.

Umowa z partnerem została rozwiązana w trybie natychmiastowym. Operator zablokował dostęp do systemu sprzedaży oraz kart SIM, którymi posługiwali się handlowcy Aveniru. Wstrzymał też dostawy. Były partner Polkomtela nie chce komentować sytuacji.

— W przyszłym tygodniu zajmiemy oficjalne stanowisko w tej sprawie — powiedziano nam w sekretariacie lubelskiej centrali firmy.

Według nieoficjalnych informacji Avenir chciał nawiązać współpracę z Centertelem, operatorem konkurencyjnej sieci Idea, i budować odrębną sieć sprzedaży. Próbował zawrzeć bezpośrednio umowę o współpracy z Centertelem, a gdy to się nie powiodło, rozpoczął kooperację poprzez kontrolowaną spółkę Mobile Zone. Polkomtel uznał to posunięcie za niedopuszczalne. Operator sieci Plus GSM utrzymuje, że jego decyzja ma charakter ostateczny i nie ma możliwości jej cofnięcia. Co więcej, będzie żądał od byłego partnera kary za złamanie warunków umowy.

— Telekom ma do tego pełne prawo. Reguluje to umowa, jaką partner zawiera z operatorem — tłumaczy jeden z dilerów Plusa.

Polkomtel chce utrzymać w sieci sprzedaży punkty zarządzane przez Avenir. Po rozwiązaniu umowy błyskawicznie podjął działania w tej sprawie.

— Punkty sprzedaży zarządzane dotychczas przez Avenir zostaną przejęte przez innych naszych partnerów. Spodziewamy się, że nastąpi to już w najbliższych dniach — mówi Elżbieta Sadowska.

Avenir Telecom Polska to część jednego z największych europejskich dystrybutorów usług telekomunikacyjnych, działającego m.in. we Francji, Hiszpanii, Belgii, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Grupa posiada ponad 500 własnych sklepów i 4 tys. dilerów. Współpracuje m.in. z Vodafone, Orange i T-Mobile. Przychody Avenir Telecom w pierwszej połowie roku finansowego 2004/2005 przekroczyły 300 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polkomtel ukarał dystrybutora