Polkomtel wyda w tym roku na inwestycje 1,5 mld zł

opublikowano: 19-01-2007, 13:01

Operator ma obecnie 12,2 mln klientów. Ubiegły rok spółka zakończyła z 12 mln klientów, z czego abonament opłacało 4,8 mln osób.

Polkomtel, operator sieci telefonii komórkowej Plus GSM, planuje w tym roku wydać na inwestycje 1,5 mld zł. Środki te posłużą m.in. na rozbudowę sieci UMTS, poinformował agencję ISB prezes spółki Jarosław Bauc. Operator ma obecnie 12,2 mln klientów. Ubiegły rok spółka zakończyła z 12 mln klientów, z czego abonament opłacało 4,8 mln osób.

Polkomtel zamierza też podpisywać kolejne umowy z operatorami wirtualnymi i oferować usługi konwergentne po tym, jak zostanie wydana decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) umożliwiająca mu hurtowy zakup abonamentu od Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA).

„W tym roku planujemy rekordowe inwestycje w wysokości 1,5 mld zł” – powiedział Bauc w wywiadzie dla agencji ISB.

Polkomtel zamierza w tym roku rozbudować sieć szybkiej mobilnej transmisji danych w technologii High Speed Downlink Packet Access (HSDPA). W listopadzie operator uruchomił sieć HSDPA w aglomeracji warszawskiej. HSDPA umożliwia klientom korzystanie z mobilnych usług transmisji danych o prędkości do 1,8 Mb/s.

„HSDPA jest możliwe tylko tam, gdzie jest UMTS. Mamy nadzieję, że w tym roku HSDPA będzie dostępne wszędzie, gdzie mamy UMTS” – powiedział Bauc.

Obecnie telefonia w technologii UMTS jest dostępna w Polkomtelu w 17 miastach. Firma zapowiada jej rozbudowę do czego zobowiązują ją wymogi licencji.

„Do końca 2008 roku w zasięgu sieci UMTS musi się znaleźć 50% ludności Polski i 20% terytorium” – powiedział prezes.

Polkomtel planuje w tym roku przeznaczyć też znaczne środki na uzupełnienie sieci drugiej generacji (2G) oraz zwiększenie przepustowości danych w istniejącej sieci.

Operator Plusa chce również rozwijać usługi konwergentne łączące telefonię stacjonarną i komórkową. Firma złożyła do UKE wniosek o wydanie decyzji w sprawie możliwości zakupu hurtowego zakupu abonamentu od TP SA.

Usługi takie, jak transmisja danych w telefonach komórkowych czy mobilny dostęp do internetu będą, zdaniem prezesa, wykazywać w tym roku bardzo wysoką dynamikę – znacznie wyższą niż tradycyjne usługi głosowe.

„Na razie udział przesyłu danych w przychodach jest niewielki, ale dynamika wzrostu rynku ‘data’ w zeszłym roku była 10-krotna w stosunku do 2005 roku” – powiedział Bauc.

Dodał, że bardzo szybko rośnie także liczba klientów Polkomtela korzystających z kart iPlusa (urządzeń umożliwiających szybki dostęp do internetu na komputerze poprzez mobilną sieć). Obecna liczba użytkowników iPlusa to ponad 140 tys. osób.

„Dziennie sprzedawanych jest kilkaset kart iPlus” – powiedział Bauc.

Szef Polkomtela poinformował, że aktualnie baza klientów Polkomtela liczy 12,2 mln klientów.

Według stanu na koniec 2006 roku Polkomtel miał 12.008.176 klientów. Większość tej liczby stanowili klienci usług przepłaconych pre-paid w sieciach Simplus i Sami Swoi. Klientów pre-paidowych było 7,2 mln, a abonamentowych 4,8 mln.

Prezes zaznaczył, że ubiegłoroczny wzrost liczby klientów znacznie przekroczył oczekiwania Polkomtela, ponieważ spółka zakładała osiągnięcie liczby 10,5 mln użytkowników na koniec 2006 roku.

Bauc poinformował, że Sami Swoi miała na koniec roku ponad 800 tys. klientów, a reszta użytkowników telefonów na kartę to korzystający z sieci Simplus.

„Na podstawie badań na szerokiej grupie 7.000 konsumentów z całą pewnością możemy stwierdzić, że Simplus ma wśród sieci pre-paidowych największą liczbę klientów” – powiedział Bauc.

Bauc zaznaczył, że na koniec zeszłego roku penetracja usług telefonii komórkowej, mierzona liczbą posiadanych kart SIM, przekroczyła 100%, tzn. wydano więcej kart SIM niż jest mieszkańców Polski. Dlatego przyrost bazy klientów będzie się teraz odbywał raczej kosztem innych operatorów.

Do niszowych klientów Polkomtel będzie chciał dotrzeć poprzez udostępnienie swojej sieci operatorom wirtualnym, którzy będą hurtowo kupować od Plusa pakiety minut.

„Biorąc pod uwagę, że wprowadzenie w życie umowy z operatorami wirtualnymi wymaga dostosowań m.in. systemów informatycznych, myślę, że kolejną umowę z wirtualnym operatorem podpiszemy nie wcześniej niż na początku II kwartału” – powiedział Bauc.

„MVNO mogą znacznie skuteczniej pozyskiwać klientów w niszach rynkowych, do których Polkomtel nie jest w stanie sięgnąć” – dodał.

Polkomtel zapowiadał wcześniej, że chce w tym roku podpisać 2-3 umowy na udostępnienie swojej sieci operatorom wirtualnym.

Bauc poinformował, że ubiegły rok był dla Polkomtela lepszy niż 2005 pod względem przychodów i zysku netto. Obecny rok nie zapowiada się już tak dobrze.

„Rok 2007 jest pewną niewiadomą, bo mamy obniżki stawek interkonektowych. Gdyby nie było tych obniżek dynamika wzrostu rynku byłaby podobna do tej z 2006 roku” – powiedział.

Zysk netto Polkomtela wyniósł w 2005 roku 1.067 mln zł przy przychodach 6.496 mln zł. Narastająco w I-III kw. 2006 roku Polkomtel miał 836,85 mln zł zysku netto wobec 861,28 mln zł rok wcześniej. Przychody operatora wyniosły odpowiednio: 5.472,94 mln zł wobec 4.669,52 mln zł, zaś zysk EBITDA – 1.862,61 mln zł wobec 1.802,09 mln zł.

Prezes Polkomtela powiedział, że według jego wiedzy w najbliższym czasie trudno liczyć na rozstrzygnięcia dotyczące zmian właścicielskich w spółce.

„Nie odbyła się jeszcze nawet pierwsza rozprawa w Wiedniu” – powiedział Bauc.

Polskimi udziałowcami Polkomtela są: PKN Orlen i KGHM Polska Miedź (posiadają po 19,61% akcji), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE; 17,56%) oraz Węglokoks (4,00%). Właścicielami pozostałych walorów są brytyjski Vodafone oraz duński TDC (po 19,61%).

TDC chciało odsprzedać pozostałym akcjonariuszom operatora sieci Plusa swoje akcje w Polkomtelu, ale cenę, po jakiej chciało to uczynić, zakwestionował brytyjski Vodafone. Obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie arbitrażowe w Wiedniu.

(ISB)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane