Polkomtel zaskarży wyniki przetargu na częstotliwości UMTS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-05-2005, 16:51

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus, zaskarży wyniki przetargu na rezerwację wolnych częstotliwości dla telefonii komórkowej UMTS i wystąpi o zawieszenie postępowania w sprawie rezerwacji częstotliwości - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Polkomtela Elżbieta Sadowska. Również PTC rozważa złożenie odwołania od wyników przetargu.

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus, zaskarży wyniki przetargu na rezerwację wolnych częstotliwości dla telefonii komórkowej UMTS i wystąpi o zawieszenie postępowania w sprawie rezerwacji częstotliwości - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Polkomtela Elżbieta Sadowska. Również PTC rozważa złożenie odwołania od wyników przetargu.

Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik zarządu PTC, operatora sieci Era, Witold Pasek, "do końca tygodnia zarząd PTC podejmie decyzję, czy złoży odwołanie od wyników przetargu. Niezależnie od wyniku przetargu, nasze wątpliwości co do jego zasad pozostają. Żeby wygrać przetarg, musielibyśmy zaoferować 1,5 mld zł, a może nawet więcej" - podkreślił Pasek.

Dodał, że PTC nie jest zainteresowane częstotliwościami GSM 1800, na które przetarg nie został rozstrzygnięty.

W poniedziałek Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) poinformował, że przetarg na wolne częstotliwości UMTS wygrała Netia Mobile, spółka zależna od operatora telefonii stacjonarnej Netia. Przetarg na częstotliwości GSM 1800 nie został rozstrzygnięty. Polkomtel złożył swoją ofertę zarówno w przetargu na UMTS, jak i GSM 1800. Natomiast PTC złożyła ofertę tylko na UMTS.

Według Sadowskiej, Polkomtel "już od dawna zwracał uwagę na istotne wady i ułomności przygotowywanego postępowania przetargowego. Niestety, URTiP nie wziął pod uwagę tych zastrzeżeń" - powiedziała.

Dodatkowo - co podkreśliła rzeczniczka Polkomtela - "zdumienie budzi przyznanie częstotliwości UMTS Netii Mobile, firmie, której wiarygodność finansowa - zgodnie z komunikatem URTiP - została oceniona jako najniższa spośród wszystkich oferentów".

W poniedziałkowym komunikacie URTiP poinformował, że w kategorii wiarygodności finansowej Netia Mobile uzyskała 34,1 pkt (na 60 możliwych), a Qiana Investments uzyskała 51 pkt, zaś PTK Centertel - 47 pkt. Natomiast oferty Polkomtela i PTC zostały odrzucone z powodu ich niezgodności z wymogami dokumentacji przetargowej.

Zdaniem Sadowskiej, nie ma uzasadnienia dla tworzenia preferencyjnych warunków działalności czwartego operatora kosztem interesów firm, które od podstaw budowały polski rynek telefonii komórkowej, inwestując miliardy złotych w jego rozwój.

"Dyskryminujące dla dotychczasowych operatorów jest tworzenie możliwości wejścia nowego gracza na rynek bez równorzędnych zobowiązań, tym bardziej że do roku 2022 muszą oni ponosić bardzo wysokie opłaty koncesyjne" - podkreśliła.

"Polkomtel jest gotowy do wystąpienia z roszczeniami o zwrot kwot, jakie dotychczas wypłacił Skarbowi Państwa z tytułu koncesji UMTS. Podstawą do tych roszczeń są między innymi zastrzeżenia Polkomtela zawarte we wniosku i koncesji UMTS z grudnia 2000 r., a także wystąpienie ówczesnego ministra łączności do Urzędu Regulacji Telekomunikacji. W dokumentach tych jednoznacznie wskazano, że przyznanie częstotliwości nowym operatorom na warunkach lepszych niż w 2000 r. stanowi podstawę do uzasadnionych roszczeń odszkodowawczych" - powiedziała Sadowska.

Dodała, że postępowanie przetargowe powinno toczyć się zgodnie z przepisami "starego" prawa telekomunikacyjnego z 2000 r., ponieważ pierwszy wniosek o rezerwację częstotliwości został złożony przez Tele2 w kwietniu 2004 r., a "nowe" prawo telekomunikacyjne zaczęło obowiązywać dopiero od września 2004 r.

Oferty w przetargu na UMTS złożyło pięć podmiotów: Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, Netia Mobile, Qiana Investments (powiązana z Hutchinsonem) i PTK Centertel. W nierozstrzygniętym przetargu na rezerwację częstotliwości GSM 1800 MHz oferty złożyły: Polkomtel, Netia Mobile i PTK Centertel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane