Polmlek chce kupić zamek w Gniewie

PAP
opublikowano: 23-07-2009, 20:22

Mleczarska Grupa Polmlek z siedzibą w  Pułtusku złożyła jedyną ofertę na zakup średniowiecznego zamku w Gniewie (Pomorskie).

Jak powiedział w czwartek PAP burmistrz Gniewu Bogdan Badziong, 30 lipca rozpoczną się rokowania z przyszłym nabywcą zamku nt. szczegółów transakcji.

"Oczekujemy, że firma wyda teraz minimum 40 mln zł na remont zamku oraz utrzyma dotychczasową jego funkcję, w tym m.in. imprezy rycerskie, hotel i gastronomię. Inwestor musi też uiścić 16 mln zł za sam obiekt, płatność ta może być rozłożona na raty. Po spełnieniu tych warunków zamek zmieni ostatecznie właściciela" - wyjaśnił burmistrz Gniewu.

Biegły rzeczoznawca wycenił wartość zamku na 41 mln zł. Zgodnie z prawem, w przypadku obiektów zabytkowych wymagających remontu, potencjalny nabywca może liczyć na 50-procentową ulgę. Ostatecznie, po dwóch nieudanych próbach sprzedaży zamku, władze Gniewu obniżyły jego cenę do 16 mln zł.

Samorząd w Gniewie zdecydował się oddać zamek w prywatne ręce, ponieważ nie stać go na jego utrzymanie.

Zamek w Gniewie został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Powstał na planie kwadratu o bokach równych niemal 50 metrom. Jest najpotężniejszą twierdzą zakonu krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. W XIX wieku obiekt służył jako spichlerz, a potem jako więzienie. W 1921 roku na zamku wybuchł pożar, który zniszczył trzy z czterech skrzydeł obiektu. Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku rozpoczęto jego odbudowę. Zakończyła się ona w latach 90.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polmlek chce kupić zamek w Gniewie