Polmos Białystok od 77 zł do 92 zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 21-04-2005, 00:00

Jedna akcja spółki ma kosztować od 77 zł do 92 zł. Zdaniem analittyków, nie jest to wygórowana cena.

Polmos Białystok (PB), który w połowie maja ma zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych podał wczoraj widełki cenowe.

Liczba wszystkich walorów spółki to 11,9 mln sztuk. Przy podanej cenie, ich wartość mieści się w przedziale 916, 3 mln zł do 1,09 mld zł 51 proc. pakiet dla inwestora strategicznego może być wart natomiast od 467,3 mln zł po 558,34 mln zł, bez wliczania premii za kontrolę nad spółką.

To niezbyt drogo, biorąc pod uwagę, że Central European Distribution Corporation (dystrybutor startujący w przetargu na PB) jest gotów zapłacić za Bolsa — który ma blisko 10 proc. niższy udział w rynku niż polmos — aż 265 mln USD.

— Patrząc na cenę nie należy brać pod uwagę tylko udziałów w rynku, ale także zyskowność firmy, a tu niewątpliwie liderem jest Bols. Wskaźnik naszych zysków do obrotów netto, po odliczeniu akcyzy, sięga 20 proc. W krótkim czasie mógłbym znacznie zwiększyć udziały rynkowe, ale to odbiłoby się na marżach i rentowności. A tego nie zaakceptują akcjonariusze — mówi Maciej Dąbrowiecki, dyrektor Bolsa.

Wiele firm z branży chcąc mieć duży udział w rynku sprzedaje wódki z zaledwie kilkugroszową marżą za butelkę alkoholu. Także PB próbował w 2003 r. wejść na rynek tanich wódek, jednak szybko zorientował się, że to ślepa uliczka i podobnie jak Bols nastawił się na zysk, a nie na ilość sprzedaży. Widać to zresztą w wynikach firmy. W 2004 r. wskaźnik rentowności netto PB (liczonej w stosunku do obrotów pomniejszonych o akcyzę) sięgnął 21 proc., a operacyjnej — 27 proc. W 2003 r. było to odpowiednio 13,7 proc. i 20 proc. To gorzej nawet niż w trudnym dla branży roku 2002, kiedy wskaźniki polmosu sięgnęły odpowiednio 18 proc. i 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polmos Białystok od 77 zł do 92 zł