Polmos Lublin nie będzie drogi

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 01-02-2005, 00:00

Pierwszym polskim producentem wódek notowanym na GPW będzie Polmos Lublin (PL). Widełki cenowe (45-58 zł) spółka ustaliła bardzo nisko, uwzględniając nawet w porównaniach wyniki za ubiegły rok. Może to być świadoma strategia spółki, która chce agresywnie uczestniczyć w konsolidacji rynku. Kto chce szybko przejmować, nie powinien dużo płacić, a ewentualny zawyżony kurs PL znacznie podbiłby wycenę prywatyzowanych Polmosów. Emisja — po odjęciu 8 mln zł kosztów — zasili kasę PL kwotą maksymalnie 79 mln zł. To wystarczy na drobne przejęcia, ale na większe zakupy konieczne może się okazać kolejne, nawet większe dofinansowanie. Mocny debiut przekona inwestorów do PL, co będzie można wykorzystać przy następnych emisjach.

Dyskonto w wycenie PL jest wskazane. Tak naprawdę nie wiadomo, jaki podmiot kupujemy, zwłaszcza jeżeli powiedzie się przejęcie Polmosu Białystok, wartego kilka razy więcej. Do niedawna wydawało się to nierealne, ale wszystko zmieniła informacja o współpracy z Diageo. Nie wiadomo, jak sfinansowane zostałoby przejęcie spółki i czy Diageo, lider branży, zaangażowałoby się kapitałowo w sam PL. Dyskonto względem światowych gigantów to konieczność także dlatego, że PL opiera się praktycznie na jednym rynku (krajowym), a ten jest silnie zależny od stawek akcyzy, wyższych niż na Zachodzie. Uprzywilejowana pozycja głównego akcjonariusza PL także skłania do ostrożności.

Prognoza zarządu na ten rok opiera się na finalizacji zakupów i kilku ryzykownych założeniach, więc bezpieczniej porównywać PL biorąc pod uwagę ubiegłoroczne wyniki. Warto też zajrzeć do raportu DI BRE Banku. To wprawdzie oferujący, ale trzeba podkreślić, że w wycenie metodą DCF (62,5 zł za akcję) wykazał się bezstronnością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polmos Lublin nie będzie drogi