Polmos Lublin w parze z Diageo

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 31-01-2005, 00:00

Brytyjski właściciel Smirnoffa i Jasia Wędrowniczka może być partnerem Polmosu Białystok. Mimo że nie złożył oferty.

Walka o zakup akcji Polmosu Białystok, właściciela marek Żubrówka i Absolwent, nabiera rumieńców. Wkrótce w grze może pojawić się nowy potencjalny inwestor. Dotychczas oferty złożyli: Bols, Central European Distribution Corporation, Sobieski Dystrybucja, SPI Group, Pernod Ricard, Alti Kraków oraz Polmosy z Siedlec i Lublina.

Dziewiąty chętny

Dołączyć do nich może brytyjski koncern Diageo, którego sztandarowymi markami są Smirnoff i Johnnie Walker (Jaś Wędrowniczek).

— Polmos Lublin i Diageo podpisały porozumienie. Brytyjski koncern może być branżowym partnerem polskiej spółki w przetargu prywatyzacyjnym na Polmos Białystok — mówi jedna z osób zbliżonych do transakcji.

Wiesław Skrobowski, prezes lubelskiej spółki, właściciela znaku Żołądkowa Gorzka, poinformował kilka dni temu „PB”, że firma zamierza powalczyć o białostocki zakład wspólnie z innym inwestorem branżowym. Według naszych informacji, jest nim właśnie brytyjski koncern. Szczegółów dotyczących porozumienia nie udało nam się ustalić.

— Na razie nie będziemy komentować tych informacji — mówi Joanna Tauber, reprezentująca Pol-mos Lublin w kontaktach z prasą.

Komentować nie chcą też przedstawiciele Diageo.

Eksportowe wsparcie

Przedstawiciele branży nie wierzą natomiast w tę współpracę. Czemu tak sceptycznie oceniają alians — tego nie wiadomo. Pewne natomiast jest to, że lubelska firma może wiele zyskać na współpracy z Diageo. Zapowiada ona rozwój sprzedaży eksportowej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chciałaby wykorzystać do tego międzynarodową sieć dystrybucji Diageo. Brytyjski koncern sprzedaje produkty aż w 180 krajach. Sprzedaż firmy w 2004 r. (rok obrotowy zakończył się w czerwcu) sięgnęła 8,89 mld GBP (52 mld zł), a rok wcześniej 9,2 mld GBP (53,8 mld zł), a zysk brutto — odpowiednio 1,96 mld GBP (11,4 mld zł) i 0,63 mld GBP (3,6 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu