Polnord trafił z przynętą

Sebastian Gawłowski
02-04-2007, 00:00

Plany dewelopera rozpaliły

wyobraźnię i otworzyły portfele giełdowych graczy

Akcje spółki odpowiedzialnej za deweloperskie inwestycje grupy Prokom Investments były w ubiegłym tygodniu rozchwytywane. Wartość firmy wzrosła w ubiegłym tygodniu o przeszło 60 proc. Impuls do podbicia wyceny dały opublikowane szacunki przyszłych zysków spółki. Władze firmy oceniają, że Polnord w najbliższych pięciu latach zrealizuje inwestycje o łącznej powierzchni 1,1 mln mkw. i może zarobić nawet ponad 2,5 mld zł. Niewiele na giełdzie jest spółek, które mają takie plany. Nie dziwi więc entuzjastyczna reakcja inwestorów na te zapowiedzi.

Polnord jest ostatnio giełdową gwiazdą i to przy bardzo silnej rynkowej konkurencji, gdyż mocno drożejących spółek nie brakuje. Jeszcze w połowie ubiegłego roku analitycy wyceniali firmę po 28 zł za walor. Teraz niewiele brakuje, by kurs dziesięciokrotnie przebił tę wycenę. Notowania rosną dynamicznie na fali hossy dewelopersko-budowlanej. Nie szkodzą mu ani korekty rynkowe, ani dotychczasowe, niezbyt dobre wyniki spółki (wysokie rezerwy utworzone pod koniec ubiegłego roku). Najważniejsza dla graczy jest przyszłość firmy pod skrzydłami Prokom Investments, którego niewątpliwym atutem jest duże doświadczenie w branży. Nie wszystkie giełdowe spółki, które ostatnio odnalazły w sobie możliwość rozwoju w branży deweloperskiej, mogą liczyć na wsparcie silnego inwestora branżowego.

Przypomnijmy, że Polnord skupi się na szeroko pojętej działalności deweloperskiej. Prokom Investments, główny akcjonariusz, wniesie aportem prawa do użytkowania wieczystego 54 hektarów gruntów w Wilanowie oraz udziały w trzech firmach deweloperskich w zamian za 5 mln akcji po 126,64 zł za sztukę. Polnord nie będzie koncentrował się tylko na segmencie mieszkaniowo- -usługowym. Będzie również realizował projekty komercyjne, a także przeprowadzi inwestycje w Rosji. Jednocześnie spółka sprzeda swoją część wykonawczą innej firmie z grupy PI, czyli Pol Aqua. Środki uzyskane z tej transakcji Polnord wykorzysta na obniżenie zadłużenia.

Te informacje były znane inwestorom już wcześniej. Na rynku wielkie wrażenie zrobiły szacunki zysków, jakie spółka ma zamiar osiągać. Podobnie wcześniej było z Gantem, którego kurs wywindowała prognoza DM PKO BP. Analitycy DM PKO BP oczekują 100 mln zł zysku w przyszłym roku, co i tak blednie przy oczekiwaniach Polnordu. Prognozy wyników deweloperów kładą na łopatki najlepsze scenariusze dla internetowych firm, które też swego czasu rozpalały wyobraźnię giełdowych graczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polnord trafił z przynętą