Czytasz dzięki

Polnord z ujemną sprzedażą

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Deweloper tłumaczy się z niepokojąco dużej liczby anulowanych umów. W I kwartale sprzedał brutto tylko 95 lokali.

Polnord, giełdowy deweloper mieszkaniowy, szacuje, że liczba lokali, które zostaną uwzględnione w wyniku finansowym za I kw. 2019 r. (jako przekazane klientom) wyniesie 64.

— Po bardzo słabym sprzedażowo IV kwartale 2018 r. — sprzedaż netto 83 lokali wobec 355 rok wcześniej — w I kwartale Polnord sprzedał 95 lokali brutto [brutto oznacza, że zostały zarezerwowane przez klientów, ale sprzedaż może jeszcze zostać anulowana — red.], a 104 umowy klienci anulowali. W efekcie wynik netto był ujemny, co jest niespotykane w branży. O ile niską sprzedaż w IV kwartale można częściowo tłumaczyć zastojami administracyjnymi spowodowanymi wyborami samorządowymi, o tyle tak słaby rezultat w I kwartale tego roku jest już niepokojący — komentuje Mateusz Mucha, menedżer Domu Maklerskiego Navigator.

Najwięcej anulowanych umów dotyczyło projektów Stacja Kazimierz w Warszawie, Senatorska 29 w Łodzi i Fotoplastykon w Gdańsku.

— Duża liczba rezygnacji z umów jest zastanawiająca. Na rynku widać lekkie zahamowanie sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., jednak popyt na nowe mieszkania oraz marże generowane przez deweloperów nadal są wysokie. Polnord prowadzi obecnie prace nad aktualizacją strategii — pozostaje mieć nadzieję, że efekty zobaczymy niebawem — mówi Mateusz Mucha.

Polnord masowe rezygnacje tłumaczy „elastycznym dostosowaniem się do zmieniających się warunków rynkowych”.

— W przypadku gdańskiej inwestycji Fotoplastykon pojawiła się konieczność urealnienia cen m.in. ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych i wykonawstwa. Podnieśliśmy je i w związku z tym pojawiły się rezygnacje klientów. W ciągu ostatniego roku na trójmiejskim rynku zanotowano wzrost cen mieszkań o 17 proc. — podkreśla Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy Polnordu.

Z łódzkiej inwestycji Senatorska 29 deweloper zrezygnował.

— Nie będzie realizowana, gdyż skupiamy się na rynkach z największym potencjałem wzrostu, a w naszej ocenie Łódź do nich nie należy — wyjaśnia Krzysztof Olszewski.

W przypadku Stacji Kazimierz w Warszawie Polnord — jak twierdzi — miał ograniczoną możliwość zawierania przedwstępnych umów sprzedaży z klientami w zrealizowanych już budynkach nr 3 i 4, co wynikało ze stanu prawnego nieruchomości.

— Obecnie sytuacja prawna nieruchomości jest uregulowana i zostanie uruchomiony pełen proces sprzedażowy — zapewnia rzecznik.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane