Polonijni przedsiębiorcy na konferencji w Warszawie

DI, PAP
opublikowano: 22-06-2013, 21:21

Polonijni przedsiębiorcy mogą być ambasadorami polskiej gospodarki – mówił w Warszawie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas inauguracji Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii.

Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w sobotę w Ministerstwie Gospodarki. Organizatorem konferencji, która integruje polonijne środowiska gospodarcze, jest Fundacja Polonia.

Wicepremier podkreślał, że osobiste relacje powstałe podczas tego typu spotkań to ważny element budujący międzynarodową współpracę gospodarczą naszych przedsiębiorstw. Zwracał też uwagę, że takie konferencje umacniają wspólnotę i więzi gospodarcze między przedsiębiorcami. Podkreślał, że polska gospodarka jest coraz bardziej umiędzynarodowiona, a to oznacza, że nowe rynki są dla naszego kraju coraz bardziej istotne.

„W sposób naturalny ambasadorami naszej gospodarki są Polacy rozsiani po świecie – ci, którzy mają więzi z krajem i tworzą za granicą dobry wizerunek Polski i Polaków. Oni mogą być tymi, którzy znajdują nowe możliwości współpracy, pogłębiają zaufanie, tworzą dobry klimat i pokazują, że z Polską można robić dobre interesy” – mówił.

Wicepremier przypomniał, że w 2012 r. eksport zwiększył się o prawie 4 proc. Jak zaznaczył, coraz więcej polskich towarów trafia do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw i na inne pozaunijne rynki. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że Polska chce zwiększyć udział eksportu i importu poza UE. Jak przekonywał, zwiększa to nasze bezpieczeństwo.

Podkreślił, że jego resort prowadzi program promocji naszej gospodarki na rynkach pozaunijnych. Zadeklarował, że w ciągu dwóch najbliższych lat dwukrotnie zwiększy się wymiana handlowa z krajami afrykańskimi.

Apelował też, by uczestnicy spotkania uczestniczyli w debacie nt. tego, co zmienić w UE, by prowadzenie przedsiębiorczości było łatwiejsze i efektywniejsze. Zwracał uwagę na potrzebę poprawy konkurencyjności Europy w globalnym wyścigu gospodarczym.

Także prezes Fundacji Polonia Zbigniew Olszewski mówił, że Polonia może być pomostem do rozwijania gospodarczej współpracy międzynarodowej. „Tu są przecież przedsiębiorcy z 31 krajów, a Polonia jest na całym świecie. Trzeba zatem nawiązać współpracę” – podkreślał w rozmowie z PAP i IAR.

Zwracał uwagę, że właściciele małych i średnich firm polonijnych - by działać na rzecz Polski - potrzebują wsparcia ze strony rządu. „Ich są tysiące. To są te firmy, które tworzą główną część produktu narodowego w każdym kraju, tylko trzeba znaleźć sposób na współpracę” – podkreślił.

Konferencja Gospodarcza Polonii jest miejscem dialogu reprezentantów środowisk gospodarczych Polonii i największym w kraju tego typu spotkaniem. Tegoroczna spotkanie, która będzie trwać do poniedziałku, jest 16 edycją wydarzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane