Połowa polskich firm popadła w tarapaty

SW
opublikowano: 17-07-2012, 00:00

Pogarsza się kondycja małych firm w Polsce. Szkodzi im brak innowacji i ograniczony dostęp do kapitału.

Prawie połowa firm działających w Polsce znajduje się w złej albo bardzo złej kondycji finansowej — wynika z Raportu Ryzyka Branżowego z czerwca br. przygotowanego przez wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska.

Najgorzej mają się firmy małe, zatrudniające od 10 do 50 osób. Na koniec czerwca br. aż 55,6 proc. z nich było w słabej albo bardzo złej sytuacji. W ciągu roku najbardziej pogorszyła się kondycja finansowa firm mikro, zatrudniających do 9 pracowników. W czerwcu 2012 r. 36,9 proc. z nich znajdowało się w słabej, a 17,7 proc. w bardzo złej kondycji finansowej. Aż 8,7 proc. mikrofirm pogorszyło swoją sytuację w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zdaniem Tomasza Starzyka z Bisnode Polska, przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że małe firmy są mniej skłonne do wprowadzania innowacji oraz odczuwają od lat te same bariery utrudniające im działalność — prawne i administracyjne, ograniczony dostęp do kapitału i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Badanie pokazuje, że kondycja finansowa rośnie proporcjonalnie do wielkości przedsiębiorstwa. W najlepszej są firmy średnie (54 proc.) i duże (64 proc.). Jeśli chodzi o branże, najgorzej jest w przypadku firm produkujących odzież (72 proc. w słabej albo bardzo złej kondycji)i wszelkie inne wybory tekstylne (68 proc.). Słabo było też w przemyśle drukarskim i na rynku wydawniczym, produkcji mebli, branży budowlanej oraz transportowej. Najlepszą kondycją finansową cieszą się przedsiębiorstwa handlu detalicznego i usługowe — w szczególności świadczące usługi dla gospodarstw domowych, a zaraz za nimi świadczące usługi inżynierskie i menedżerskie oraz prawne.

Już od dłuższego czasu widać znaczną dysproporcję pomiędzy firmami produkcyjnymi, których kondycja nie jest najlepsza, a działającymi w handlu detalicznym, które mają się świetnie. Jednak w br. w porównaniu z ub.r. kondycja finansowa firm działających w różnych sektorach sprzedaży detalicznej słabła.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Połowa polskich firm popadła w tarapaty