Połowa wierzycieli Netii zgodziła się na konwersję

Marcin Goralewski
13-03-2002, 00:00

Netia na razie została uratowana przed bankructwem. Akcjonariusze, bez głosu przeciw, zdecydowali się podnieść kapitał zakładowy firmy, co w praktyce oznacza oddanie kontroli nad teleoperatorem.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Netii przebiegło bez zakłóceń. Dotychczasowi właściciele spółki uchwalili emisję do 317 mln akcji. Nie było głosów przeciwnych. Decyzja oznacza, że spółka przejdzie pod kontrolę wierzycieli. Udział obecnych akcjonariuszy spadnie do zaledwie 9 proc.

Obecnie kapitał spółki dzieli się na 31,5 mln papierów. Akcje otrzymają wierzyciele spółki w zamian za opiewające na blisko 900 mln USD (3,7 mld zł) długi.

— Spółka wydostała się z tarapatów finansowych. Dodatkowo zmieni się struktura jej bilansu i spadnie zadłużenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bardzo drastycznie rozwodni się kapitał i w związku z tym spadnie jednostkowa wartość akcji — mówi Radosław Solan, analityk BDM PKO BP.

Jego zdaniem, zrestrukturyzowana spółka powinna przedstawić nowy biznesplan, który będzie nadzorowany przez jej nowych właścicieli.

— Docelowo wierzyciele pewnie będą chcieli pozbyć się akcji Netii. Na razie ewentualnego kupca nie widać — dodaje analityk.

Akcjonariusze Netii podjęli też decyzję o obniżeniu kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji z 6 do 1 zł. Nie wiadomo, po ile zostaną wyemitowane akcje. Analitycy sugerują, że po cenie zbliżonej do obecnych notowań, czyli 4 zł.

Cały czas trwają rozmowy między Netią a grupą wierzycieli, którzy mają objąć nowe papiery.

— Telia i Warburg Pincus podpisali umowę. Będziemy się starać, aby 95 proc. obligatariuszy zrobiło to samo. Ten proces trwa i będzie trwać do końca marca. Na dziś podpisali umowę obligatariusze reprezentujący 53 proc. zadłużenia — mówi cytowany przez Reutersa Kjel-Ove Blom, pełniący obowiązki prezesa Netii.

W ubiegłym tygodniu spółka informowała, że dogadała się z wierzycielami. Strony mają zawrzeć jeszcze porozumienie podpisując właśnie odpowiednie umowy.

Emisja do 317 mln akcji to nie wszystko, co zaproponował zarząd operatora akcjonariuszom. 27 marca mają oni jeszcze pod- jąć uchwałę o emisji do 141 mln akcji w ramach kapitału docelowego.

— Te papiery mają trafić do przyszłych właścicieli warrantów — mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Netii.

Dodatkowo zarząd operatora zaproponował, aby wyemitować jeszcze ponad 18 mln akcji.

— Emisja byłaby do wykorzystania przez zarząd spółki, np. w formie opcji menedżerskich — wyjaśniła Jolanta Ciesielska.

Obligatariusze w ramach restrukturyzacji długu otrzymają także obligacje wartości 50 mln EUR (180 mln zł).

Sąd gospodarczy podczas dzisiejszego posiedzenia powinien zadecydować o otworzeniu postępowania układowego. Spółka złożyła taki wniosek z uwagi na wymogi kodeksowe. Zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami operatora, konwersja zadłużenia na akcje ma zostać przeprowadzona w ramach postępowania układowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Połowa wierzycieli Netii zgodziła się na konwersję