Polscy eurodeputowani krytykują wstrzymanie dyrektywy o rynku usług

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-02-2005, 13:38

Polscy posłowie w Parlamencie Europejskim krytycznie oceniają środową decyzję Komisji Europejskiej, by zrewidować projekt dyrektywy o rynku usług w Unii Europejskiej. Uważają, że Komisja, ulegając Francji, zadziałała wbrew unijnemu projektowi tworzenia jednolitego rynku.

Polscy posłowie w Parlamencie Europejskim krytycznie oceniają środową decyzję Komisji Europejskiej, by zrewidować projekt dyrektywy o rynku usług w Unii Europejskiej. Uważają, że Komisja, ulegając Francji, zadziałała wbrew unijnemu projektowi tworzenia jednolitego rynku.

Francja protestuje przeciwko dyrektywie, obawiając się, że dawałaby ona większe szanse na sprzedaż swych usług firmom z tych krajów UE, gdzie niższy jest poziom ochrony socjalnej i słabsza obrona praw konsumenta. Zdaniem Francuzów, prowadziłoby to do wypierania firm francuskich, które muszą przestrzegać wyższych standardów.

"Jeżeli (przewodniczący KE Jose Manuel Durao) Barroso tego samego dnia opóźnia przyjęcie tej dyrektywy i zapowiada nowy start Strategii Lizbońskiej  - to sprzeczność jest bardzo widoczna" - powiedział PAP w czwartek Janusz Lewandowski (PO).

Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział w środę na konferencji prasowej, że Komisja uznała potrzebę wniesienia poprawek do projektu dyrektywy o rynku usług.

"Byłyby teraz trudności z przyjęciem dyrektywy takiej, jaką zaproponowała poprzednia Komisja" - tłumaczył Barroso.

Komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen powiedział wcześniej, że rozumie obawy niektórych krajów, dotyczące usług.

"Komisja jest gotowa zrewidować ważny projekt legislacyjny - dyrektywy o usługach" - zadeklarował. Powiedział też, że ustalono kwestie, w których dyrektywa powinna zostać poprawiona.

W praktyce oznacza to, że trzeba będzie przygotować nowy projekt dyrektywy.

Tymczasem zdaniem prof. Bronisława Geremka, "dyrektywa z punktu widzenia nowych krajów członkowskich była dobrym instrumentem wyrównywania szans"."Przede wszystkim była jednak dobra dla konsumentów" - dodał w rozmowie z PAP. Liberalizacja usług w UE miała bowiem przyczynić się do obniżenia ich kosztów.

Geremek skrytykował też fakt, że Komisja ugięła  się pod wpływem Francji. Prezydent Jacques Chirac oświadczył bowiem wcześniej tego samego dnia na cotygodniowym posiedzeniu rządu francuskiego, że "ta dyrektywa jest  nie do przyjęcia. Wszelkimi środkami będziemy przeciwstawiać się jej uchwaleniu".

"Kolejny raz mamy do czynienia z przejawem egoizmu francuskiego" - skomentował decyzję KE eurodeputowany Marcin Libicki (PiS) - egoizmu, który podważa główny cel UE, jakim jest jednolity obszar gospodarczy.

Zdaniem Geremka, na decyzję KE wpłynęły sprawy wewnętrzne Francji, a mianowicie obawa, że przeciwnicy "dyrektywy Bolkensteina" (od nazwiska poprzedniego komisarza ds. rynku wewnętrznego Fritsa Bolkensteina, za którego projekt został przedstawiony w styczniu 2004 r.) będą nawoływać do głosowania przeciw konstytucji UE w referendum, które ma się odbyć we Francji w czerwcu.

 Dyrektywa w sprawie otwarcia rynku usług dotyczy w zasadzie wszystkich usług o ogólnym znaczeniu gospodarczym (m.in. usługi pocztowe, dystrybucja gazu i elektryczności, służba zdrowia, agencje zatrudnienia, usługi prawne), z wyjątkiem usług finansowych, telekomunikacyjnych czy transportowych, objętych odrębnym ustawodawstwem. Jej przyjęcie umożliwiłoby dystrybutorom sprzedaż usług w każdym z 25 krajów Unii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane