Polscy rybacy zaatakowani przez łotewski kuter

(Paweł Kubisiak)
03-10-2006, 17:45

Polscy rybacy z Ustki i Kołobrzegu, prowadzący połowy na wodach duńskich, zostali zaatakowani przez kuter łotewski.

Polscy rybacy z Ustki i Kołobrzegu, prowadzący połowy na wodach duńskich, zostali zaatakowani przez kuter łotewski, który m.in. próbował staranować jednostkę KOŁ - 124 - poinformował PAP we wtorek p.o. rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Tadeusz Gruchalla.

"Znajdując się w odległości około 20 mil morskich od portu w Ronne, (kutry) zostały zaatakowane przez 30-metrowy kuter łotewski +Derzube+. Według rybaków, pijana, agresywna załoga +Derzube+ trzykrotnie usiłowała staranować KOŁ-124, w wyniku czego doszło do kolizji. Szyper polskiego kutra przez radio nadał trzykrotne mayday, sam ratując się ucieczką do portu w Ronne" - powiedział Gruchalla.

Dodał, że Łotysze usiłowali wejść na pokład KOŁ-124, żądając wydania im sieci z rybami i dwóch polskich rybaków. Polskim załogom udało się uwolnić z cum, które zrzucili Łotysze, odciąć własne sieci z rybami i uciec do portu w Ronne.

"Polscy rybacy twierdzą, że Duńczycy nie zareagowali na trzykrotne mayday. Podczas odprawy wjazdowej do Polski nasi rybacy opowiedzieli o tym, co przeżyli na Bałtyku. Morski Oddział Straży Granicznej przekazał dokumentację Urzędowi Morskiemu w Słupsku, celem przeprowadzenia postępowania; powiadomił też Narodowe Centrum Służb Granicznych Łotwy" - poinformował Gruchalla.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polscy rybacy zaatakowani przez łotewski kuter