Polska będzie informować Unię o opodatkowaniu składek ubezpieczeniowych

17-03-2004, 22:07

PAP: Przekazywanie krajom Unii Europejskiej informacji o opodatkowaniu składek ubezpieczeniowych zakłada projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Rozwiązanie to wynika z dyrektywy unijnej, a nie z chęci opodatkowania składek przez polski rząd - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister finansów Elżbieta Mucha.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowej ustawy. W trakcie debaty wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za jego przyjęciem. Projekt ponownie został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Celem projektu nowelizacji jest dostosowanie polskich przepisów do wymogów Unii Europejskiej. Projekt określa zasady wymiany informacji w zakresie podatków: PIT, CIT oraz od czynności cywilnoprawnych. Przewiduje, że UE ma otrzymywać z Polski plany kontroli dotyczących wydatkowania funduszy unijnych.

Krystyna Skowrońska (PO) pytała podczas debaty, czy zapis zawarty w projekcie, by wymiana informacji między Polską a krajami UE dotyczyła także opodatkowania składek ubezpieczeniowych oznacza chęć opodatkowania tych składek przez polski rząd. Chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne i komercyjne.

"W różnych państwach jest różne podejście w zakresie opodatkowania składek ubezpieczeniowych, dlatego w dyrektywie UE przyjęto obowiązek informowania, czy w danym kraju składka ubezpieczeniowa jest opodatkowana czy nie" - tłumaczyła Mucha.

Według projektu nowelizacji, Unia Europejska ma otrzymywać z Polski plany kontroli dotyczących wydatkowania funduszy unijnych. Zdaniem Muchy, brak tego przepisu mógłby doprowadzić do wstrzymania przekazywania Polsce środków pomocowych, m.in. w planach programu PHARE i ISPA.

Program PHARE to najstarszy program pomocowy UE. Od 1990 roku Polska otrzymała z tego funduszu pomoc wynoszącą prawie 4 mld euro. Z PHARE zostały zrealizowane m.in.: oczyszczalnia ścieków w Bydgoszczy, przejście graniczne w Szczecinie, renowacja starówki w Lublinie, obwodnice Krakowa i Trójmiasta.

Przedakcesyjny fundusz ISPA powstał w 1999 roku i służy finansowaniu dużych inwestycji infrastrukturalnych w dziedzinie transportu i ochrony środowiska. Głównymi jego beneficjantami są samorządy (gminy lub związki gmin) oraz przedsiębiorstwa komunalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska będzie informować Unię o opodatkowaniu składek ubezpieczeniowych