Polska będzie wyżej w Doing Business

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 30-10-2014, 00:00

Nasz kraj ma szanse śrubować tegoroczny rekord w rankingu Banku Światowego. Wystarczy, że politycy dotrzymają słowa.

W ostatniej, opublikowanej wczoraj edycji rankingu Doing Business Banku Światowego (BŚ) Polska zajęła 32. miejsce na 189 państw świata. To najwyższy wynik naszego kraju w 12-letniej historii tego prestiżowego zestawienia. Od kilku lat wyraźnie pniemy się w górę — jeszcze pięć lat temu zajmowaliśmy 72. miejsce, a rok temu 45.

FOCH MINĄŁ:
FOCH MINĄŁ:
Marcin Piątkowski, ekonomista Banku Światowego, przyznaje, że polski rząd jeszcze kilka lat temu był obrażony na ranking Doing Business. Wkrótce jednak nasze władze przekonały się, że takie spory nie mają sensu — lepiej wziąć się do pracy i ułatwiać życie przedsiębiorcom.
Grzegorz Kawecki

— Polska zdecydowanie ma powody do zadowolenia. Badanie pokazuje, że w ciągu ostatnich lat warunki do prowadzenia biznesu w naszym kraju bardzo się poprawiły. Polska ma na przykład lepszy klimat gospodarczy niż Hiszpania — mówi Marcin Piątkowski, ekonomista BŚ.

Spadek i awans w jednym

Problem w tym, że w samej ostatniej edycji badania Polska miała sporo szczęścia. BŚ w porównaniu z zeszłym rokiem dokonał — jak zresztą co roku — sporych zmian metodologicznych, i to głównie dzięki nim odnotowaliśmy tak silny awans w ostatnim roku. Gdyby najnowsza metodologia była stosowana rok temu, bylibyśmy wtedy na 30. miejscu, a więc w bieżącym roku zanotowalibyśmy nie wzrost, ale spadek — o dwie pozycje.

— Rzeczywiście, zmiany w metodologii były spore, ale to w żaden sposób nie umniejsza dokonaniom Polski. Przez pięć lat wyprzedziła ona 40 krajów. To jest ogromny postęp, metodologia aż tak bardzo się nie zmieniła — mówi Marcin Piątkowski.

Twierdzi, że najważniejsze jest to, jak obecnie wypada nasz kraj na świecie. — Obecna metodologia badania jest — naszym zdaniem — lepsza od poprzednich, i to ona najlepiej oddaje prawdę. A prawda jest taka, że Polska na 189 państw zajmuje mocne, 32. miejsce — mówi Marcin Piątkowski.

Czekamy na sądy

Według najnowszej edycji rankingu, Polska jest mocna przede wszystkim w dostępności firm do finansowania (17. miejsce na świecie), rozwiązywaniu problemu niewypłacalności (32.) i w rejestrowaniu własności (39.). Jednak są obszary, w których wypadamy bardzo źle. Po pierwsze — przedsiębiorcy mają ogromne problemy ze zdobyciem pozwoleń na budowę. W tej kwestii zajmujemy 137. miejsce na świecie. — To jest od lat duży problem. Na szczęście, Polska pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, dzięki którym sytuacja powinna nieco się poprawić — mówi Marcin Piątkowski. Druga pięta achillesowa to płacenie podatków — jesteśmy na 87. miejscu.

— Przepisy podatkowe są bardzo niejednoznaczne i dają dużo miejsca do interpretacji. Miejmy nadzieję, że zapowiadane przez rząd zmiany w ordynacji podatkowej coś w tej kwestii zmienią — mówi ekonomista BŚ.

Trzeci problem to kwestia rejestrowania spółek, pod tym względem jesteśmy na 85. pozycji.

— Sporą ulgę powinno niedługo przynieść włączenie w jeden system informatyczny GUS, ZUS i urzędów skarbowych — mówi Marcin Piątkowski. Ponadto, w Sejmie trwają już prace nad nowelizacją prawa upadłościowego, a w rządzie — nad ustawą korytarzową. Zdaniem Marcina Piątkowskiego, jeśli te wszystkie reformy wejdą w życie, Polska powinna awansować w rankingu Doing Business.

— Przede wszystkim, dzięki nim poprawią się długofalowe perspektywy gospodarki. Jeśli przy okazji Polska awansuje w rankingu — to tym lepiej — mówi ekonomista. Jego zdaniem, jest jednak obszar, w którym polski rząd ciągle jest zbyt mało aktywny — to kwestia sądownictwa gospodarczego.

— Firma działająca w Warszawie czeka w sądzie na sprawiedliwość średnio prawie 700 dni. To nie tylko psuje klimat dla biznesu, ale też podważa zaufanie obywateli do państwa prawa. W tym obszarze potrzebne są reformy — mówi Marcin Piątkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane