Polska chce, by KE podjęła kroki ws. napływu stali ze Wschodu

PAP
opublikowano: 29-02-2016, 20:56

Polska chce, by KE podjęła zdecydowane kroki ws. napływu do kraju stali z Ukrainy, Białorusi i Rosji, które nie są obciążone opłatami za emisję CO2. Sytuację w sektorze stalowym omawiali w poniedziałek ministrowie UE odpowiedzialni za sprawy gospodarcze.

Huty w UE są pod dużą presją konkurencyjną ze strony Chin. W połowie lutego przemysłowcy z UE zorganizowali duży marsz w Brukseli w proteście przeciwko przywożeniu z tego kraju produktów sprzedawanych po cenach dumpingowych.

"Sytuacja, jeśli chodzi o przemysł stalowy, jest bardzo trudna" - powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Brukseli wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W przypadku Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji głównym problemem jest przywóz stali z Chin, ale Polskę niepokoi również napływ produktów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Wicepremier mówił, że część z nich jest nielegalna, część ma złą jakość, a część wygrywa konkurencję z polskimi odpowiednikami, ponieważ producenci spoza UE nie są objęci opłatami za emisję CO2.

"Do tego wszystkiego dochodzą oszustwa na VAT, na karuzelach VAT-owskich. Mamy naprawdę ból głowy" - przyznał Morawiecki. Jak mówił, do Polski, jako do państwa granicznego UE, przyjeżdża bardzo dużo stali z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

"Rozmawiałem o tym z ministrami gospodarki innych krajów, żeby jeszcze bardziej zdecydowane kroki przedsięwziąć, ale rozmawiamy też o tym z KE, ponieważ jest to oczywiście kompetencja Komisji" - wskazał wicepremier.

Jak zaznaczył, Polska i inne kraje UE tworzą koalicję na rzecz wdrożenia odpowiednich procedur, które by ukróciły dumpingowy przywóz stali do naszego kraju i innych państw UE.

Wicepremier relacjonował, że w czasie spotkania ministrów omawiano też kwestię przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej. Taka perspektywa nie podoba się europejskiemu przemysłowi.

"Zastanawiamy się nad tym, czy jest to słuszne posunięcie, ponieważ wtedy jeszcze bardziej będziemy bezbronni w stosunku do tego typu zachowań (jak stosowanie cen dumpingowych - PAP) w handlu międzynarodowym" - oświadczył wicepremier.

W grudniu tego roku wygasa część Protokołu Akcesji Chin do Światowej Organizacji Handlu (WTO), która zezwala UE oraz innym członkom tej organizacji na stosowanie korzystnego dla nich mechanizmu obliczania ceł w postępowaniach antydumpingowych przeciwko Pekinowi. Po uzyskaniu przez Chiny statusu państwa o gospodarce rynkowej nie będzie to możliwe.

Henk Kamp, minister gospodarki Holandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w UE, mówił na konferencji prasowej, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych kroków, aby rozwiązać ogromny kryzys w sektorze stalowym. Opowiedział się za przyspieszeniem wszystkich postępowań antydumpingowych. Dodał przy tym, że europejski przemysł musi wykorzystywać fundusze unijne na innowacje, projekty pilotażowe i szukanie innych modeli biznesowych.

Aktualnie w UE obowiązują środki antydumpingowe na import 37 produktów stalowych, a Komisja prowadzi dziewięć postępowań antydumpingowych dotyczących tego sektora.

EUROFER szacuje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przywóz chińskiej stali do UE podwoił się, prowadząc do utraty wielu miejsc pracy w Europie. Według związku roczna nadwyżka produkcyjna Chin wynosi 400 mln ton, czyli około trzech razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE; sięga on 155 mln ton.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane