Polska chce pożyczyć około 400 mln euro z EBI

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2005, 16:41

Około 400 mln euro chce pożyczyć Polska w pierwszym półroczu tego roku z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - poinformował w czwartek na stronach internetowych resortu finansów, dyrektor departamentu polityki zagranicznej Ministerstwa Finansów Jacek Tomorowicz.

Około 400 mln euro chce pożyczyć Polska w pierwszym półroczu tego roku z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - poinformował w czwartek na stronach internetowych resortu finansów, dyrektor departamentu polityki zagranicznej Ministerstwa Finansów Jacek Tomorowicz.

    "Z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym trwają prace zmierzające do uruchomienia kredytów refinansujących wydatki budżetu państwa w sektorach naukowo-badawczych, informatyzacji i edukacji oraz wkładu budżetu w projekty zakwalifikowane do współfinansowania ze środków Funduszy Strukturalnych. Oczekuje się, że z tych źródełpozyska się w pierwszym półroczu około 400 mln euro" - powiedział Tomorowicz cytowany przez stronę internetową resortu.

    Z wcześniejszych wypowiedzi Tomorowicza wynika, że łącznie resort może w tym roku pożyczyć w międzynarodowych instytucjach finansowych 500 mln euro. Około 1,3 mld euro będą warte kredyty, które zostaną wykorzystane przez instytucje spoza sektora budżetowego.

    Tomorowicz powtórzył również, że ministerstwo negocjuje z Bankiem Światowym pożyczkę na inwestycje w drogi. "Z Bankiem Światowym negocjowana jest pożyczka na +rehabilitację+ dróg w wysokości 100 mln euro" - powiedział.

    Dodał, że MF prowadzi też rozmowy z Bankiem Rozwoju Rady Europy o kredycie na zasilanie funduszy finansujących inwestycje w małych firmach i samorządach lokalnych w Małopolsce i na Śląsku. Według wcześniejszych informacji, wartość tego kredytu ma wynieść 25 mln euro.

    Jak mówił przed kilkoma tygodniami Tomorowicz w rozmowie z PAP, w fazie negocjacji jest rządowy kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na refinansowanie potrzeb budżetowych w sektorach zdrowia i środowiska. Jego wartość to około 200 mln euro.

    Według Tomorowicza, instytucje spoza sektora budżetowego mogą zawrzeć w tym roku umowy kredytowe z międzynarodowymi instytucjami finansowymi - głównie z EBI - o wartości 2,1 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane