Polska ciągle dymi

WST
opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Wstępne szacunki Eurostatu wskazują, że w minionym roku w Unii Europejskiej zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych.

Niestety, Polska znalazła się w gronie outsiderów. W przypadku całej Unii Europejskiej emisja CO2 obniżyła się o 2,5 proc. w stosunku do 2017 r. Największą pozytywną zmianę odnotowano w przypadkuPortugalii, gdzie wskaźnik zmniejszył się o 9,0 proc. Kolejne miejsca na podium przypadły Bułgarii (-8,1 proc.) i Irlandii z wynikiem na poziomie -6,8 proc.

Tuż za czołówką znalazła się największa europejska gospodarka — Niemcy, które obniżyły emisję CO 2 o 5,4 proc. Polska niestety nie należy do ekologicznej forpoczty. Z wynikiem rzędu +3,5 proc. znaleźliśmy się w gronie ośmiu państw mogących „pochwalić się” wzrostem emisji tego gazu cieplarnianego. Pewnym pocieszeniem dla nas może być to, że w tej niechlubnej grupie znalazł się tak zielony kraj jak Finlandia (wzrost o 1,9 proc.). Warto także spojrzeć w zestawienie Eurostatu przez pryzmat udziału poszczególnych krajów w emisji CO 2. W tym przypadku stawce nadal przewodzą Niemcy mające aż 22-procentowy udział w 2018 r. Druga była Wielka Brytania z wynikiem prawie połowę niższym (11,4 proc.), zaś trzeci Polska, której emisja CO 2 w całości została podliczona na 10,3 proc. Emisje CO 2 są głównym czynnikiem mającym wpływ na globalne ocieplenie i stanowią około 80 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE.

80 proc. Taką część emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej stanowi dwutlenek węgla. Uważany jest za najistotniejszą przyczynę globalnego ocieplenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane