Polska dla dzieci, Słowacja dla kobiet

Małgorzata Grzegorczyk
24-04-2006, 00:00

SCA zainwestuje w fabrykę pieluch w Oławie początkowo 46 mln EUR. W przyszłym roku Szwedzi zatrudnią 250 osób.

SCA, szwedzki koncern papierniczy, rozbudowuje dział produktów higieny osobistej (personal care) w Oławie.

— Pierwszy etap inwestycji to 46 mln EUR. Dwie trzecie tej kwoty zostanie zainwestowane w nowoczesną technologię produkcji pieluch dla dorosłych i dzieci. Resztę wydamy na budynki i infrastrukturę fabryki — mówi Mats Berencreutz, dyrektor ds. technologicznych w SCA Personal Care.

Firma przebuduje używaną dziś halę z 1998 r., wybuduje drogi dojazdowe i infrastrukturę (gaz, woda, elektryczność) oraz nowe magazyny.

— Pierwszy etap zakończy się w 2007 r. i wtedy będzie tam pracować 250 osób. Chcemy przygotować ten zakład na dalszą rozbudowę, którą planujemy przeprowadzać stopniowo wraz z rozwojem działalności — dodaje Mats Berencreutz.

Dziś w Oławie pracuje około 100 osób, a w ciągu roku ma przybyć kolejne 150.

Prace budowlane właśnie ruszają i zakończą się do końca roku.

— Pierwsza linia produkcyjna ruszyła w styczniu, dwie następne zostaną uruchomione jeszcze w tym roku, a kolejne w pierwszym półroczu 2007 r. — mówi Mats Berencreutz.

Produkcja wyrobów dla dorosłych będzie przeniesiona do Polski z Holandii.

— W przypadku pieluch dla dzieci zwiększamy produkcję i wprowadzamy nowe linie — mówi dyrektor ds. technologicznych.

Ponad 90 proc. produkcji oławskiej fabryki ma trafiać na eksport.

Dział produktów higieny osobistej szwedzkiego koncernu ma 17 fabryk na świecie, w tym 6 w Europie, gdzie zatrudnia 2,5 tys. pracowników. SCA inwestuje także na Słowacji, gdzie przenosi z Holandii produkcję wyrobów higienicznych dla kobiet. Ten projekt jest wart 35 mln EUR.

Do podobnej do SCA inwestycji przymierza się amerykański koncern Procter & Gamble (P&G). Warszawska fabryka, producent pieluszek Pampers, zostanie objęta Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Koncern zadeklarował, że zainwestuje co najmniej 40 mln EUR i stworzy co najmniej 200 miejsc pracy w nowej fabryce, która ma być największą na świecie z grupy P&G produkującą środki higieniczne (chusteczki i pieluchy) oraz pasty do zębów i szampony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska dla dzieci, Słowacja dla kobiet