Polska giełda pokazuje siłę

AZ Finanse
opublikowano: 24-01-2008, 09:18

Jeśli po spadku cen o 25-40 proc. można powiedzieć coś optymistycznego o sytuacji na giełdzie, to taki moment optymizmu właśnie nadszedł. W środę po raz drugi z rzędu warszawski parkiet zachowywał się znacznie lepiej, niż inne rynki europejskie. Oczywiście nie znaczy to, że  inwestorzy liczyli sowite zyski.

WIG20 poszedł w górę raptem o 0,15 proc., zaś indeks całej giełdy WIG o nieco ponad pół procenta. Jednak to, że giełda nie zareagowała na kolejne tąpnięcie parkietów zachodnioeuropejskich, musi krzepić przed kolejnymi sesjami. Zwłaszcza, że było na co reagować - niemiecki DAX spadł o prawie 5 proc., zaś francuski CAC o prawie 4 proc. 

Skąd ta nerwówka na Zachodzie? Po wtorkowej obniżce stóp procentowych przez amerykański bank centralny Fed niektórzy zarządzający funduszami liczyli na podobny ruch ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Jednakże dzisiaj Jean-Claude Trichet wybił im te pomysły z głowy, mówiąc że zadaniem EBC jest dbanie o stabilność cen. Czyli że w strefie euro w przeciwieństwie do USA obniżek ceny pieniądza w najbliższym czasie nie będzie.

U nas na szczęście słowa szefa EBC nie wywołały takiej paniki, jak na Zachodzie, choć droga do optymistycznego zakończenia sesji była długa i ciernista. Dzień zaczął się na plusie, ale potem ceny zaczęły się osuwać. W pewnym momencie byliśmy już ponad 2 proc. na minusie w stosunku do wtorkowego zamknięcia i aż 5 proc. poniżej początku środowej sesji. Na dalsze spadki cen nie pozwolił odradzający się z każdą chwilą popyt. Ceny szybko zaczęły odrabiać straty i to przy wysokich obrotach - ponad 3 mld zł.

Przebieg sesji, a przede wszystkim to, że rynek nie poddał się panice, angażując przy tym w zakupy stosunkowo duże pieniądze, pozwala przypuszczać, że jesteśmy już blisko twardego dna. Piątek powinien przynieść kontynuację wzrostów, zwłaszcza, że w USA indeksy Dow Jones i S&P poszły w środowy wieczór w górę o 1,6-1,8 proc.


Krzysztof Barembruch

AZ Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Polecane