Polska giełda wśród najbardziej ryzykownych (WYKRES DNIA)

Rynek akcji znad Wisły należy do najbardziej ryzykownych spośród wszystkich rynków gospodarek dojrzewających, wynika z zestawienia sporządzonego przez towarzystwo Schroders.

Pod względem ryzyka inwestycyjnego Polska zajmuje siódme miejsce wśród wschodzących rynków akcji, powiedział Derek Power, zarządzający Schroders, na październikowej konferencji towarzystwa. Specjalista ocenił ryzyko poszczególnych krajów, biorąc pod uwagę średnioterminowe zagrożenia dla równowagi w ich gospodarkach. Wśród analizowanych czynników znalazły się wycena i wiarygodność waluty, wiarygodność kredytowa, wzrost gospodarczy oraz ryzyko polityczne.

Ryzyko związane z inwestowaniem na poszczególnych rynkach wschodzących z podziałem na poszczególne kategorie (wycena waluty – kolor niebieski, wiarygodność waluty – pomarańczowy, ryzyko kredytowe – zielony, perspektywy wzrostu – szary, ryzyko polityczne – czerwony). Źródło: Schroders.

- Podwyższone ryzyko, związane z inwestowaniem w Polsce, to efekt ryzyka kredytowego. To ma związek z wysokością długu prywatnego i państwowego, tego gdzie pożyczacie i jak bardzo czyni was to narażonymi na negatywne scenariusze – powiedział Derek Power.

Mimo to specjalista przyznał jednak, że tegoroczna wyprzedaż akcji z Europy Środkowo-Wschodniej poszła nieco zbyt daleko, a to tworzy dobre okazje do zakupów na tych rynkach. Wśród krajów, gdzie inwestowanie obarczone jest jeszcze większym ryzykiem niż w Polsce znalazły się Brazylia, Egipt, Rosja, Turcja, Kolumbia i Węgry. Z najmniejszym ryzykiem związane jest tymczasem inwestowanie na Tajwanie, w Kazachstanie, Chile, Malezji, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ryzyko związane z inwestowaniem na poszczególnych rynkach wschodzących z podziałem na poszczególne kategorie (wycena waluty – kolor niebieski, wiarygodność waluty – pomarańczowy, ryzyko kredytowe – zielony, perspektywy wzrostu – szary, ryzyko polityczne – czerwony)
Schroders
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane