Polska gorsza od Botswany

RB
14-01-2009, 00:00

Zdaniem amerykańskiej fundacji, pod względem wolności gospodarczej Polska jest najgorsza w Unii Europejskiej.

W rankingu swobody gospodarczej po raz 15. z rzędu wygrał Hongkong

Zdaniem amerykańskiej fundacji, pod względem wolności gospodarczej Polska jest najgorsza w Unii Europejskiej.

W najnowszym raporcie Heritage Foundation, amerykańskiej fundacji zajmującej się badaniem oraz analizą rynków, oceniającym 179 państw pod względem wolności gospodarczej, na czele rankingu "Index of Economic Freedom" po raz piętnasty z rzędu uplasował się Hongkong, który słynie z niskich podatków i swobodnych przepisów. Zaraz za nim znalazły się Singapur oraz Australia.

W pierwszej dziesiątce doszło do jednej zmiany. USA oddały piątą pozycję Nowej Zelandii. Spadek tego kraju to skutek wzrostu wydatków rządowych i odsetka podatków w PKB. Ostatnie miejsce w rankingu wolności gospodarczej zajęła Korea Północna.

Polska znalazła się na 82. miejscu. Wynik nie pozostawia złudzeń — jesteśmy najgorsi wśród krajów Unii Europejskiej. Lepsze od nas okazały się Botswana, Izrael, Meksyk, Albania, Mongolia oraz Madagaskar.

Zdaniem Heritage Foundation i współpracującego z nią "Wall Street Journal", naszą słabością są znaczne ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej, duże wydatki na funkcjonowanie państwa oraz słaba ochrona praw własności.

— To skutek złego podejścia władz, które wiążą ręce firmom — mówi Jeremi Mordasiewicz z PKPP Lewiatan.

Jego zdaniem, problemem jest biurokracja, która powoduje, że mimo mniejszych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, nie jesteśmy dość konkurencyjni. W rezultacie inwestorzy wybierają inne kraje do inwestowania.

Przy opracowywaniu zestawienia brano pod uwagę takie aspekty, jak ograniczenia w handlu, prawo własności, podatki i przepisy dotyczące funkcjonowania rynku. Uwzględniono okres roczny kończący się w czerwcu 2008 r., a więc jeszcze przed wybuchem światowego kryzysu gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska gorsza od Botswany