"Polska gospodarka ma szansę na udany rok"

IAR
opublikowano: 02-01-2009, 09:57

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak jest przekonany, że mimo światowego kryzysu polska gospodarka ma szanse na udany rok. Ekonomiści pesymistycznie szacują, że wzrost gospodarczy w br. może być dużo niższy od założeń rządu i może wynieść ok. 2 proc. Rząd zakłada, że wzrost gospodarczy osiągnie poziom 3,7 proc.

Mimo negatywnych prognoz wicepremier Pawlak uważa, że nasza gospodarka jest w dobrej sytuacji i oprze się kryzysowi. Zdaniem wicepremiera, Polska jest krajem, który w sporej części zachował produkcję, co stanowi dobrą bazę do przetrwania trudnych czasów w dobrej kondycji. Jest to też okazja do tego, by zwiększyć konkurencyjność naszych produktów na rynku europejskim.

Waldemar Pawlak uważa, że poważnym problemem w tym roku może być zachowanie płynności inwestycji. Dlatego, by utrzymać potencjał inwestycyjny, niezbędne będą zmiany w przepisach, które pozwolą zachować płynność finansową oraz większe zainteresowanie banków dawaniem kredytów przedsiębiorcom.

Niepokojące są sygnały o wyhamowaniu rozwoju branży budowlanej, dlatego kluczowe zdaniem Waldemara Pawlaka będzie utrzymanie popytu w sektorze nieruchomości.

Wicepremier Pawlak podkreśla, że duże znaczenie dla gospodarki będą miały możliwości kredytowe Polaków i polskich firm , dlatego niezbędne będzie wprowadzenie przez banki ułatwień przy udzielaniu kredytów i pożyczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane