Polska gospodarka: wolniej, ale solidnie

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce
opublikowano: 06-03-2018, 22:00

Wskaźniki obrazujące koniunkturę w polskim biznesie potwierdzają, że przedsiębiorstwa w Polsce notują coraz lepsze wyniki.

Wskaźniki obrazujące koniunkturę w polskim biznesie potwierdzają, że przedsiębiorstwa w Polsce notują coraz lepsze wyniki. W ramach dostępnych danych, obejmujących większą część ubiegłego roku, można wnioskować, że w 2017 r. firmy zwiększyły wyniki finansowe, a w wielu przypadkach wskaźniki rentowności sprzedaży i obrotu się poprawiły. W bieżącym roku firmy nadal odnotowują solidny popyt, a otoczenie makroekonomiczne pozostaje sprzyjające.

Bieżąca prognoza Coface zakłada, że wzrost gospodarczy Polski może przekroczyć w tym roku 4 proc., co będzie jednak nieco słabszym tempem niż wynik odnotowany w roku ubiegłym (4,6 proc.). W tym roku nasza gospodarka nie będzie w stanie rozwijać się już w tak szybkim tempie w wyniku ograniczeń podażowych — sytuacja na rynku pracy pozostaje korzystna dla pracowników, ale coraz więcej firm zgłasza trudności w zapełnieniu wakatów. Ponadto, przy dużym popycie krajowym i zagranicznym, wykorzystanie mocy produkcyjnych sięga wysokich poziomów. Z jednej strony motywuje to firmy do podjęcia nowych inwestycji w rozwój przedsiębiorstw, ale z drugiej stają one przed dylematem możliwości obsadzenia stanowisk pracy, gdy projekty będą już zrealizowane. W tym roku firmy w Polsce będą inwestować w aktywa trwałe więcej niż w roku poprzednim, a wzrost inwestycji publicznych już obecnie podwyższa tempo rozwoju naszej gospodarki.

W 2018 r. struktura wzrostu PKB Polski będzie bardziej zróżnicowana. W obliczu sprzyjającej sytuacji na rynku pracy nadal główną siłą napędową pozostanie konsumpcja gospodarstw domowych, ale zwiększające się inwestycje zagwarantują, że niższe, choć solidne tempo rozwoju gospodarka będzie zawdzięczać w większości popytowi krajowemu. Nie oznacza to jednak, że polskie firmy przestaną być aktywne na rynkach zagranicznych. Potwierdzają to wskaźniki obrazujące stan koniunktury. Indeksy PMI biją kolejne rekordy — dla strefy euro i Niemiec znalazły się w styczniu na najwyższych poziomach w historii. Boom w Europie sprzyja polskiemu przemysłowi, który dostarcza na Zachód nie tylko dobra finalne, ale także komponenty i półprodukty wykorzystywane do dalszej produkcji. Dzięki temu nie tylko bezpośrednio, ale również pośrednio korzystamy z szybszej dynamiki globalnej wymiany handlowej. Zgodnie z prognozą Coface globalny wzrost gospodarczy sięgnie w tym roku 3,2 proc., co oznacza najwyższe tempo w ostatnich siedmiu latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska gospodarka: wolniej, ale solidnie