Polska gospodarka zaczyna słabnąć

PAP
25-06-2008, 08:39

Gospodarka zaczyna słabnąć. Nadal kręci się w niezłym tempie, ale nie jest to już tak szybki marsz jak jeszcze kilka miesięcy temu - donosi środowy "Dziennik".

Według gazety, pojawia się coraz więcej niepokojących sygnałów: w maju kupiliśmy o prawie 2 proc. towarów mniej niż w kwietniu. Bezrobocie spada, ale w maju ofert pracy było o 18,8 tys. mniej, niż przed rokiem. Pogarsza się koniunktura: w czerwcu jej wskaźnik zmniejszył się o 7 proc. w porównaniu z 2007 r.

"To jeszcze nie kryzys, ale pierwsze ostrzeżenie" - twierdzi dziennik.

Były wiceminister finansów, prof. Stanisław Gomułka prognozuje, że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarki zmniejszy się do 4,5 proc. Teraz wynosi około 6 proc.

Według badań Fundacji FOR Leszka Balcerowicza, gdyby Polska rozwijała się tak jak dotychczas, już za 16 lat, czyli w ciągu jednego pokolenia, osiągnęlibyśmy dzisiejszy poziom zamożności krajów najbogatszych krajów Europy takich np. jak Francja i Włochy.

Ekonomista w firmie doradczej PricewaterhouseCoopers Witold Orłowski uważa, że konieczna jest reforma na rynku pracy, bo w Polsce pracuje tylko 58 proc. osób dorosłych, czyli najmniej w krajach Unii Europejskiej.

Leszek Balcerowicz drogę do dogonienia Zachodu widzi w zmniejszeniu wydatków budżetu, podatków oraz usunięciu deficytu. Za ważne posunięcie uznaje on usunięcie przywilejów emerytalnych, dokończenie prywatyzacji oraz usunięcie niejasnych i zagmatwanych przepisów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska gospodarka zaczyna słabnąć