Czytasz dzięki

Polska Grupa Zbrojeniowa i Comarch będą współpracować

ISBNews
opublikowano: 02-11-2015, 14:04

Comarch podpisał list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), określający możliwości współpracy i zakres wspólnych przedsięwzięć, zwłaszcza dla programów realizowanych w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, poinformowali przedstawiciele spółek.

"Jest to okazja do rozwoju biznesu. Zamknęliśmy w ten sposób lukę, bo wcześniej nie robiliśmy projektów dla sektora zbrojeniowego. W czasach napięć dużo pieniędzy idzie na zbrojenia, a technologie cywilne i militarne się przenikają. Prowadzimy wiele badań zorientowanych na wytworzenie produktów i technologii podwójnego zastosowania. Wynik prac w laboratoriach Comarch będzie wykorzystany do obronności kraju" - powiedział prezes Comarchu prof. Janusz Filipiak podczas podpisania listu intencyjnego.

Dodał, że spółka uczestniczy w "szeregu postępowań", ale nie może ich ujawniać. Według jego słów, badania i rozwój prowadzone są w Comarchu, natomiast do spółki Comarch Polska "przesunięte zostają aktywa dotyczące działalności związanej z sektorem obronnym", w tym zespoły wdrożeniowe do konkretnych projektów, do których oddelegowanych będzie do 200 osób

"Jest to pierwsza umowa PGZ z firmą z sektora cywilnego i jest wyrazem twardej realizacji strategii rozwoju kompetencji grupy. Dzięki takim inicjatywom na programie modernizacji technicznej będzie mogła korzystać cała gospodarka i przekuć to na budowanie bezpieczeństwa i atrakcyjnych produktów. Ponadto dla nas oznacza to kolejny element na drodze do osiągnięcia celu łącznie 60 mld zł przychodów i podniesienie poziomu technologicznego" – powiedział prezes PGZ Wojciech Dąbrowski.

Wskazał, że współpraca obejmie takie obszary jak: rozpoznanie obrazowe i satelitarne, system obrony powietrznej, zwalczanie zagrożeń na morzu, cybertechnologie i technologie kosmiczne, a także IT dla wojska w zakresie logistyki, ochrony danych i przy programie Tytan.

Jak dodał, umowa nie zakłada wyłączności i PGZ nie jest zamknięte na współpracę z innymi partnerami. "Z Comarchem najszybciej znaleźliśmy wspólne pola w warstwie merytorycznej" – dodał prezes PGZ.

PGZ skonsolidowała 26 podmiotów, w tym 8 grup kapitałowych (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii) z rocznymi obrotami około 5 mld zł oraz prawie 19 tysiącami pracowników. Konsolidacja branży i udział w programach modernizacji technicznej polskiej armii dają szansę tworzenia oraz utrzymania zatrudnienia w spółkach obronnych, a pośrednio umożliwią utrzymanie nawet 40-50 tys. miejsc pracy.

Comarch S.A. specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 038 mln zł w 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane