Polska i WOŚP to najsilniejsze marki dla Polaków

PAP
opublikowano: 30-01-2008, 18:41

Najsilniejszą marką dla Polaków jest Polska (jako kraj) oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) - wynika z badań prowadzonych na zlecenie agencji Young & Rubicam (Y&R) latem 2007 roku.

Kolejne miejsca w kompleksowym badaniu BAV (BrandAsset Valuator) zajęły: Nokia, Danone, Polsat oraz Wedel. W pierwszej "50" znaleźli się także sportowiec Adam Małysz, prezenterka Grażyna Torbicka i Kościół katolicki - informuje w środowym komunikacie Y&R.

"Marka to byt złożony. Składa się na nią cała sfera skojarzeń i symboli oraz doświadczeń konsumenckich. Dziś marką może być nie tylko towar czy usługa, ale też instytucje, waluty, kraje, a nawet osoby publiczne" - powiedział cytowany w komunikacie Marek Staniszewski, dyrektor strategiczny grupy Young & Rubicam Brands.

Z danych BAV wynika, że Polska jako kraj obecnie jest bardziej godna zaufania i "stylowa" niż w 2004 roku. Unię Europejską Polacy postrzegają jako arogancką, a dolar - mimo słabszego kursu - jest silniejszą marką od euro.

"Ciekawostką jest fakt, że Adama Małysza szanujemy bardziej od Kościoła katolickiego" - stwierdzają autorzy komunikatu.

"Niespodzianką jest postrzeganie Ebiego Smolarka (piłkarza) jako marki luksusowej, jak np. Chanel, oraz pozycja Kuby Wojewódzkiego (autor programu talk-show w TVN - PAP), którą można porównać do niszowego Radia Maryja. Jako marka ma on bardzo wysoką wyróżnialność ze względu na odmienność i śmiałość w poglądach, ale dość niski szacunek" - czytamy w komunikacie.

Łącznie badaniem BAV w 2007 roku zostało objętych blisko 1300 marek z 95 kategorii. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie agencji Young & Rubicam przez instytut Millward Brown SMG/KRC na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej dla populacji 18-69 lat, z uwzględnieniem regionu, wielkości miejscowości, wieku i płci.

BrandAsset Valuator (BAV) to światowe badanie opinii konsumentów, służące m.in. do mierzenia wartości marki. Powstało w 1993 roku, a w ciągu 14 lat objętych nim zostało 38 tys. marek ze 190 kategorii. Wzięło w nim udział ponad 500 tys. respondentów z 51 krajów, m.in. USA, Argentyny, Chin, Australii, RPA i Rosji. Badanie ocenia silne i słabe strony marki oraz jej obecny wizerunek.

Badanie BAV uwzględnia m.in.: wyróżnialność (co w marce jest unikalnego), zapotrzebowanie (w jakim stopniu marka odpowiada na potrzeby konsumentów), szacunek (jaką ma reputację), wiedzę (stopień zażyłości konsumenta z marką, jego doświadczenia z marką).(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane