Polska jak Turcja

Witold Zajączkowski, DM BOŚ
opublikowano: 24-04-2018, 20:09
aktualizacja: 24-04-2018, 20:13

Początek dzisiejszej sesji był jeszcze we względnie dobrych nastrojach. W pierwszej godzinie handlu indeks lekko rósł sięgając w szczycie 2315 pkt. Obrona 2300 pkt, którą obserwujemy od sześciu dni, miała jednak pęknąć w dalszej części sesji.

Jeszcze w czwartek wydawało się, że WIG20 po kilkudniowym utwierdzeniu na poziomie 2300 pkt. ruszył w górę zdobywać wyższe pułapy, ale negatywne impulsy zza oceanu, które zmieniły nastoje globalne ściągnęły go raptownie w piątek znów na 2300. O ile wczoraj byki próbowały go jeszcze obronić, to dziś w końcówce sesji, w decydującym momencie, załamał się wzrost w Europie, szczególnie na DAX i przesądził o losie naszego indeksu. Zamknięcie na poziomie 2269 pkt. to definitywne pożegnanie z 2300. 

W ostatnich tygodniach jesteśmy relatywnie znacznie słabsi od rynków rozwiniętych. Korelacja z innymi wschodzącymi gospodarkami jest czymś normalnym, ale nasz indeks zdaje się chodzić razem z XU100 – indeks giełdy w Stambule (-0,84 proc.). Tymczasem turecka gospodarka przeżywa poważne problemy. Waluta tego kraju mocno cierpi wskutek rozdawnictwa na programy socjalne wprowadzone przez autorytarny rząd Erdogana. Brak pieniędzy oznacza ich drukowanie, a drukowanie pociąga utratę wiarygodności i inflację.

Wprawdzie nasza gospodarka ma się dobrze, zdecydowanie lepiej w porównaniu do Turcji, to jednak inwestorzy zagraniczni zdają się wiązać Polskę z Turcją z powodów politycznych – autorytarne rządy bez poszanowania konstytucji, programy socjalne, których efekty mogą być negatywne podobnie jak w Turcji. Giełda dyskontuje przyszłość. Kolejnym potwierdzeniem jest wczorajsze mocne osłabienie złotego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Zajączkowski, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska jak Turcja