Polska liderem przewozów w Unii Europejskiej

  • PAP
opublikowano: 09-12-2019, 06:00

Polska ma największą w Unii Europejskiej flotę ciężarówek i autobusów, ale po kraju ciągle jeździ dużo staroci, czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Transport, autostrada
Zobacz więcej

Transport, autostrada fot. Bloomberg

Dziennik, powołując się na raport "Vehicles in use – Europe 2019" stowarzyszenia europejskich producentów pojazdów ACEA, podał, że w naszym kraju zarejestrowana jest największa w Unii, licząca ponad 1,1 mln, flota ciężarówek.

"W liczbie autobusów też jesteśmy liderem: na początku 2019 r. było ich 119,5 tys., prawie jedna szósta parku autobusowego w UE. Z kolei liczbą aut dostawczych 2,65 mln tylko nieznacznie mamy ustępować Niemcom (2,72 mln)" – pisze "Rz".

Według gazety nie możemy się chwalić stanem technicznym aut osobowych. "Średni wiek sięga 14 lat, gdy w UE jest o trzy lata niższy" – czytamy w dzienniku.

W rozmowie z "Rz" Aleksander Kierecki z firmy analitycznej JMK powiedział, że kondycja pojazdów w Polsce to stary problem.

"Ciężarówki nieopuszczające naszych granic są mocno wysłużone. A gdy nowe autobusy mają przewoźnicy międzynarodowi oraz miejscy, dzięki dotacjom z UE, to na liniach lokalnych kursują starocie" – powiedział Kierecki, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy