Polska ma dane, by stać się liderem Europy

  • Materiał partnera
opublikowano: 16-06-2019, 22:00

Stawienie czoła nadchodzącym wyzwaniom nie wymaga dziś wzniecania rewolucji.

W ciągu minionych trzech dekad Polska wykonała imponujący skok rozwojowy, a jednocześnie obroniła swoją tożsamość — zdumiewał się Bill Clinton, 42. prezydent USA, gość specjalny ABSL Summit. Wystąpienia i dyskusje w drugim dniu dziesiątej, jubileuszowej konferencji ABSL Summit w warszawskim EXPO XXI były wstępem do spotkania z Billem Clintonem. Gdy oczekiwany gość pojawił się na scenie, wygłosił wykład, a następnie odpowiadał na pytania Michała Koboski, dyrektora polskiego biura Atlantic Council. Pytanie szczególne dotyczyło rosnącego napięcia w stosunkach gospodarczych na świecie i możliwości wybuchu globalnej wojny. Bill Clinton przypomniał, że żyjemy w XXI w. Cele, które dawniej osiągano przez interwencję militarną, np. spowodowanie chaosu w gospodarce, paraliż systemu energetycznego czy zerwanie łączności telekomunikacyjnej, dziś można osiągnąć za pomocą cyberataku.

Imponującym osiągnięciem Polski jest trzykrotny wzrost wartości PKB w
ciągu minionych 30 lat, w trakcie przeprowadzania ogromnej transformacji
gospodarczej i ustrojowej — podkreślił Bill Clinton, 42. prezydent Stanów
Zjednoczonych
Zobacz więcej

DOCENIONY POSTĘP:

Imponującym osiągnięciem Polski jest trzykrotny wzrost wartości PKB w ciągu minionych 30 lat, w trakcie przeprowadzania ogromnej transformacji gospodarczej i ustrojowej — podkreślił Bill Clinton, 42. prezydent Stanów Zjednoczonych Paweł Stelmach

Niebezpieczna cyberprzestrzeń

O potrzebie zapewnienia cyberbezpieczeństwa nowej generacji mówiła w drugim dniu ABSL Summit Melissa Hathaway, ceniona ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa, która doradzała prezydentom USA (George’owi Bushowi Jr. i Barackowi Obamie) i doradza w tym zakresie takim instytucjom, jak ONZ, NATO, ITU, OAS.

Z roku na rok rośnie udział w gospodarkach poszczególnych krajów tego, co — z pomocą różnych kryteriów — określane jest jako cyfrowa ekonomia. Wraz z tą tendencją rosną koszty, jakie gospodarka ponosi z powodu cyberataków. W latach 2015–19 koszt usunięcia skutków cyberprzestępstw wzrósł aż pięciokrotnie. Wciąż przywoływanym przykładem, który pokazuje, jaki chaos i straty może spowodować cyberatak, jest to, co w 2017 r. przydarzyło się koncernowi Maersk, globalnemu gigantowi branży transportowej. Określany mianem„Petya”, stosunkowo prosty atak typu ransomware na zaplecze teleinformatyczne globalnej firmy, sparaliżował jej działalność i sprawił, że straciła kontrolę nad flotą statków transportujących dziesiątki tysięcy kontenerów oraz nad znajdującymi się tam towarami.

Ostrożnie obliczane straty, jakie poniósł Maersk, przekroczyły 300 mln dol. Środowiska bardzo wielu firm i instytucji pozostają podatne na cyberataki. Zagrożenia pochodzą dziś nie tylko od pojedynczych cyberprzestępców lub gangów hakerskich, ale i ze strony rządów takich państw jak Rosja i Chiny, które budują zdolności atakowania wybranych celów w cyberprzestrzeni — ostrzegała Melissa Hathaway i zachęcała do tworzenia w firmach systemów identyfikowania zagrożeń i zarządzania nimi.

Europejski lider

Polska jest ceniona przez inwestorów także ze względu na pochodzących z naszego kraju informatyków, którzy cieszą się renomą w świecie. Możliwość współpracy z nimi sprawia, że wiele zagranicznych firm decyduje się przybyć do Polski. Jadwiga Emilewicz, ministerprzedsiębiorczości i technologii, przypomniała uczestnikom ABSL Summit, że od 2018 r. cała Polska jest specjalną strefą ekonomiczną. Zachęcała inwestorów, by korzystali z wynikających z tego przywilejów i umieszczali tu swoje inwestycje. Zdaniem Billa Clintona głównym czynnikiem zainteresowania inwestorów Polską jest postępująca integracja z Europą i stopniowy wzrost znaczenia polskiej gospodarki na Starym Kontynencie. Na szczególne uznanie zasługuje trzykrotny wzrost wartości polskiego PKB w ciągu minionych 30 lat. Został on osiągnięty w trakcie przeprowadzania ogromnej transformacji gospodarczej i ustrojowej — wychodzenia z systemu sowieckiego i takiego budowania demokracji oraz gospodarki rynkowej, które usiłuje pogodzić kulturę dzielenia zysków pomiędzy udziałowcami z zachowaniem solidarności społecznej.

Gość zwrócił też uwagę, że Polska pozostaje przy tym wierna swoim chrześcijańskim korzeniom, co także zasługuje na uznanie. — Budujecie gospodarkę inkluzywną, która rozwijając się i pomnażając dobrobyt, daje udział w nim szerokim kręgom społecznym. Jednocześnie jest odporna na wstrząsy, bo rozwijała się nawet w warunkach globalnego kryzysu po 2008 r., który doprowadził do wyhamowania wzrostu gospodarczego w wielu innych krajach — mówił z podziwem Bill Clinton i podkreślił, że to może imponować innym krajom i być dla nich wzorem wartym naśladowania. Polska ma wszelkie dane, by stać się liderem Europy i utorować szlak, który umożliwi przezwyciężenie różnego rodzaju trudności ekonomicznych, społecznych, również kulturowych, z jakimi boryka się część krajów europejskich — podkreślił były prezydent Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu