Polska ma dobre perspektywy

Grzegorz Zatryb dyrektor departamentu analiz w TFI Skarbiec
opublikowano: 15-12-2011, 00:00

Przyszły rok przyniesie wiele zaskoczeń. Największym problemem utrudniającym prognozowanie jest zaburzona globalna alokacja kapitału. Gdy ryzyko rośnie, płynie on na rynki, które są źródłem tego wzrostu. Problemy koncentrują się na rynkach najbardziej rozwiniętych: w Stanach Zjednoczonych i krajach strefy euro, które jednocześnie uważane są za najbezpieczniejsze. W efekcie, im większe były problemy z deficytem budżetowym USA, im wyższe było prawdopodobieństwo bankructwa któregoś z członków Unii Europejskiej, tym szybciej kapitał wycofywał się z krajów BRIC, Turcji i Polski.

Jeżeli patrzymy na ten proces z punktu widzenia inwestora, to przede wszystkim uwagę zwraca bardzo korzystna wycena spółek na rynkach wielu krajów rozwijających się. W Rosji wskaźnik cena/ zysk dla głównego indeksu spadł już poniżej 5. Ponieważ większość spółek indeksu RTS stanowią spółki naftowe, podstawowym parametrem wpływającym na wartość tych spółek jest zaś cena ropy naftowej, należy sytuację rozpatrywać w kontekście notowań tego surowca. Okazuje się, że obecne wyceny spółek uwzględniają cenę ropy naftowej 70 USD za baryłkę. Perspektywy wzrostu PKB dla tego kraju pozwalają na optymizm.

Turbulencji nie unikniemy, ale nasz rynek ma dobre podstawy do wzrostu.

Ciekawie wygląda także nasz rynek. Stabilna konsumpcja, wzrost inwestycji i relatywnie mały udział eksportu do krajów Unii Europejskiej tworzą niezłe podstawy dla wzrostu gospodarczego i zysków spółek. Przeciętnie prognozują one kilkunastoprocentowy przyrost dochodów na akcję. Oczywiście czekają nas silne turbulencje, ale rynek ma dobre podstawy do wzrostu. Nieciekawie wygląda natomiastsytuacja na parkietach rozwiniętych krajów Europy. Wszystko wskazuje na to, że te kraje wchodzą w fazę recesji lub w najlepszym razie silnego spowolnienia gospodarczego. Nadal nie jest znana pełna skala oszczędności budżetowych związanych ze stabilizacją finansów publicznych. Jakby tego było mało, gospodarki te czeka zmniejszenie dostępności kredytów związane z bardziej ostrymi wymogami kapitałowymi wobec banków. Te rynki jeszcze długo nie będą atrakcyjne, zwłaszcza z punktu widzenia polskiego inwestora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zatryb dyrektor departamentu analiz w TFI Skarbiec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska ma dobre perspektywy