Polska ma najwięcej wypadków śmiertelnych na kolei w UE

28-03-2007, 17:33

W Polsce, w liczbach bezwzględnych, w  wypadkach kolejowych umiera najwięcej osób spośród wszystkich państw Unii Europejskiej - informuje w środę Eurostat, publikując dane za lata 2004-2005.

W 2005 roku w wypadkach kolejowych w UE zginęło łącznie 1464 osób (bez samobójstw), z czego w Polsce 291. Na kolejnych miejscach znalazły się Czechy, gdzie zginęło 249 osób i Niemcy - 150 - ale Eurostat odnotowuje, że czeskie dane obejmują także przypadki samobójcze.

Większość ofiar śmiertelnych w 2005 roku to bynajmniej nie pasażerowie pociągów. Większość to ofiary wypadków na przejazdach kolejowych, np. pasażerowie samochodów (985) bądź piesi potrąceni przez pociągi (411). W Polsce śmiertelnie potrąconych przez pociągi zostało 226 osób, na przejazdach zginęły 64 osoby, a w kolizjach pociągów tylko jedna.

Polska jest także w czołówce krajów, gdzie na kolei umiera najwięcej osób - w porównaniu z liczbą przejechanych przez pociągi kilometrów. W sześciu krajach: Polsce, Portugalii, Estonii, Litwie, Czechach i Grecji na milion przejechanych w 2005 roku przez pociągi kilometrów poniosła śmierć przynajmniej jedna osoba.

W sumie w UE miało miejsce w 2005 roku 7 tys. poważnych wypadków (z czego w Polsce prawie tysiąc), o 14 proc. mniej niż rok wcześniej.

Inga Czerny (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska ma najwięcej wypadków śmiertelnych na kolei w UE