Polska nadal kupuje i ma rekordową ilość złota

opublikowano: 16-10-2018, 13:38

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że Polska zwiększyła ilość posiadanego złota do najwyższego poziomu od co najmniej 35 lat, pisze Reuters.

Od sierpnia Polska zwiększyła ilość posiadanego złota o 4,4 tony i miała go we wrześniu 117 ton. To największa ilość od stycznia 1983 roku, dokąd sięgają dane.

Złoto
Zobacz więcej

Złoto fot. Bloomberg

George Gero, dyrektor zarządzający w RBC Wealth Management zwraca uwagę, że w czasie kiedy fundusze ETF pozbywają się złota zwiększa się stan posiadania banków centralnych, które starały się utrzymać wartość swoich krajowych walut w sytuacji umocnienia dolara amerykańskiego.

- Myślę, że to będzie kontynuowane. Banki centralne próbują utrzymać pozycje swoich walut gromadząc złoto – powiedział.

Reuters przypomina, że złoty osłabił się w tym roku o ponad 6 proc. wobec dolara.

Pod koniec września The Financial Times pisał, powołując się na analityków banku Macquarie, że Polska zwiększyła rezerwy złota po raz pierwszy od 1998 r. Z ustaleń wynikało wówczas, że Narodowy Bank Polski kupił w lipcu 1,9 tony złota, a w sierpniu 7,5 tony. W efekcie stan polskich rezerw wzrósł wówczas ze 103 ton do 112,3 tony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu