Polska ma więcej czasu na odpowiedź na list w sprawie UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-03-2006, 20:47

Polska otrzymała więcej czasu, bo do poniedziałku wieczorem, a nie rano, na odpowiedź na list Komisji Europejskiej z pytaniem o podstawy blokowania fuzji Pekao SA i BPH - poinformował PAP w piątek rzecznik Komisji Europejskiej. Przez ten czas polski rząd ma analizować dokumenty, o których dostarczenie poprosił Komisję Europejską.

Polska otrzymała więcej czasu, bo do poniedziałku wieczorem, a nie rano, na odpowiedź na list Komisji Europejskiej z pytaniem o podstawy blokowania fuzji Pekao SA i BPH - poinformował PAP w piątek rzecznik Komisji Europejskiej. Przez ten czas polski rząd ma analizować dokumenty, o których dostarczenie poprosił Komisję Europejską.

"Strona polska poprosiła Komisję Europejską o więcej czasu na przeanalizowanie tych dokumentów i zgodziliśmy się" - powiedział PAP w piątek Jonathan Todd, rzecznik komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Także na poniedziałek, na wniosek strony włoskiej, przełożono spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa i UniCredito w sprawie fuzji Pekao SA i BPH. Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w piątek, iż ma nadzieje, iż uda się wówczas zakończyć negocjacje.

Ten termin zbiega się też z kolejnym posiedzeniem Komisji Nadzoru Bankowego, które odbędzie się 5 kwietnia. Na poprzednim, 15 marca, KNB nie podjęła decyzji w sprawie wniosku UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH, gdyż zgłoszeni do postępowania prokuratorzy chcieli mieć czas na zapoznanie się z materiałami.

Zgoda KNB jest niezbędna do przeprowadzenia fuzji dwóch polskich banków, których UniCredito jest większościowym udziałowcem - Pekao i BPH.

8 marca KE upoważniła komisarz Kroes do wysłania listu do Polski z pytaniem, na jakiej podstawie polski rząd blokuje fuzję Pekao SA - BPH, skoro KE zatwierdziła ją w październiku 2005 r., zgadzając się na fuzję właścicieli tych banków - UniCredito i HVB. Odpowiedź na ten list miała nadejść z Warszawy w ciągu 15 dni roboczych.

Jeśli KE uzna polskie argumenty za niewystarczające, ma zdecydować o wszczęciu formalnej procedury, uznając, że blokowanie przez Polskę fuzji jest łamaniem unijnego prawa z zakresu konkurencji. KE jest unijnym urzędem antymonopolowym i ma w UE wyłączną kompetencję w zatwierdzaniu fuzji takich rozmiarów, jak połączenie UniCredito i HVB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska ma więcej czasu na odpowiedź na list w sprawie UniCredito