Czytasz dzięki

Optymizm funduszy private i venture

opublikowano: 24-08-2017, 14:29
aktualizacja: 24-08-2017, 14:30

Do Polski spływa połowa kapitałów inwestorów finansowych w obszarze CEE, mimo że nasz udział w inwestycjach spadł.

Inwestorzy private equity w prywatnych rozmowach narzekają na politykę w Polsce. Częste i niespodziewane zmiany otoczenia regulacyjnego odstraszają fundusze infrastrukturalne, private equity omijają coraz szerszym łukiem inwestycje, które mają cokolwiek wspólnego ze skarbem państwa – począwszy od aptek poprzez służbę zdrowia po energetykę.

Zobacz więcej

Polska

Istock

Udział Polski w inwestycjach private equity w regionie spadł w 2016 r. - wynika z najnowszego raportu InvestEurope zatytułowanego „Central and Eastern Europe Private Equity Statistics 2016”. Inwestorzy private eguity (PE) i venture capital (VC) zainwestowali w Polsce 93 mln EUR mniej w 2016 r. niż rok wcześniej, co sprawiło, że udział naszego kraju w regionie spadł o 6 pkt. proc. — do 45 proc. całości inwestycji w regionie. Choć należy zauważyć, że dane z ostatnich dwóch lat są i tak rekordowe w ostatnim dziesięcioleciu, a do Polski wciąż trafia połowa kapitału funduszy private equity i venture capital inwestujących w regionie. Dane dla regionu są bardzo dobre. 1,6 mld EUR zainwestowane w 337 spółek w Europie Środkowo-Wschodniej to najlepszy wynik od 2009 r.

Branża private equity optymistycznie uważa, że szklanka jest do połowy pełna.

- Sądzę, że obecny rok będzie kolejnym dobrym rokiem dla branży PE/VC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obserwując aktywność zarządzających funduszami w naszym regionie, oczekujemy wzrostu we wszystkich obszarach rynku – po stronie inwestycji, wyjść z inwestycji, jak również napływu nowych kwot do funduszy. W tym roku było kilka dużych transakcji PE/VC  na polskim rynku, dlatego oczekujemy, że Polska po raz kolejny będzie liderem w naszym regionie – mówi Robert Manz, partner zarządzający w Enterprise Investors i przewodniczący grupy roboczej ds. Europy Środkowo-Wschodniej działającej w ramach Invest Europe.

Fundusze PE/VC wyszły w 2016 r. z rekordowej liczby 112 spółek, w które wcześniej zainwestowały 1 mld EUR. Dane dla wyjść z polskich spółek są na poziomie 363 mln EUR (mierzone według wartości początkowej, a nie rzeczywistych przychodów uzyskanych ze sprzedaży spółki).

Fundusze PE/VC pozyskały 621 mln EUR na nowe inwestycje w regionie, o 62 proc. więcej niż w 2015 r. W tym obszarze nie ma szczegółowych danych dotyczących Polski.

725 mln EUR - tyle fundusze private equity i venture capital zainwestowały w regionie CEE w 2016 r…

1596 mln EUR - taka była całkowita wartość inwestycji branży w regionie CEE w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEWA

Polecane