Polska Miedź dobrym lekarstwem na wszystko

Adam Sofuł
opublikowano: 09-02-2007, 00:00

W ostatnich tygodniach zapowiedzi KGHM dotyczące planów inwestycyjnych budzą coraz większe zainteresowanie. Jeszcze nie opadły emocje po informacjach, że miedziowy koncern zainteresowany jest udziałami w LOT, teraz słyszymy o inwestycji w PAK. Teoretycznie zarabiać można na wszystkim i niekoniecznie trzeba się ograniczać do jednej branży. Ba, w niektórych przypadkach dywersyfikacja jest nawet wskazana. KGHM ma też sporo wolnej gotówki, więc nic dziwnego, że się rozgląda, jak ją korzystnie zainwestować.

Plany miedziowego giganta na pierwszy rzut oka są zrozumiałe. Niepokój budzi jednak pewna okoliczność — spółka angażuje się w firmy z udziałem skarbu państwa, w których na dodatek ów skarb państwa ma pewne problemy. W LOT jest to kwestia odkupienia udziałów od syndyka Swissair, w PAK — od Elektrimu.

Zapewne KGHM prowadzi wnikliwe analizy opłacalności inwestycji. Być może wskazują one, że warto się w nie zaangażować. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że kombinat staje się spółką usługową skarbu państwa. Tam gdzie skarb państwa miałby kłopoty z wyciągnięciem na stół kilkuset milionów złotych, tam pomoże KGHM. Nie można przesądzać, że KGHM na tym nie zarobi, ale taki polityczno-ekonomiczny splot interesów nie zawsze wychodzi na dobre. Nawet jednak gdyby w grę nie wchodziły spółki skarbu państwa, rozwaga też jest zalecana — koncernem od wszystkiego chciał być w zamierzchłych przedlundbergowskich czasach Elektrim. Z wiadomym efektem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska Miedź dobrym lekarstwem na wszystko