Polska Miedź zarobi na umowie z Rolls - Royce’em

Ewa Szczecińska
opublikowano: 19-12-2007, 00:00

Ecoren z grupy KGHM podpisał megakontrakt za ćwierć miliarda złotych. Będzie sprzedawał ren do silników lotniczych.

Ecoren z grupy KGHM podpisał megakontrakt za ćwierć miliarda złotych. Będzie sprzedawał ren do silników lotniczych.

KGHM Ecoren, spółka giełdowego KGHM, od stycznia stanie się strategicznym dostawcą Rolls-Royce. Jedyny europejski wytwórca tego metalu z własnych źródeł przez pięć lat będzie sprzedawał producentowi silników samolotowych niemal połowę produkcji.

— Staniemy się jednym z dwóch dużych dostawców tej firmy — mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.

Rolls-Royce potrzebuje renu metalicznego do silników odrzutowych nowej generacji. W produkcji wykorzystuje czysty ren odzyskiwany z nadrenianiu amonu, który Ecoren produkuje z surowców odpadowych przy produkcji miedzi. Właśnie ten związek przez dwa najbliższe lata będzie sprzedawany kontrahentowi. W 2010 r. polska spółka będzie już sama odzyskiwać czysty ren.

— Mamy opracowaną technologię. Wkrótce ruszy budowa instalacji. Po zakończeniu serii testów i zdobyciu potrzebnych certyfikatów do naszych kontrahentów trafi już ren metaliczny — mówi Bohdan Pecuszok, wiceprezes Ecorenu.

Wartość pięcioletniego kontraktu z koncernem Rolls-Royce szacowana jest na 100 mln USD, czyli niemal ćwierć miliarda złotych. Szacowana, bo umowa określa tylko wielkość dostaw. Obecnie metal sprzedawany jest po 10 tys. USD za kilogram i jest najdroższy od lat.

Ecoren za kilka tygodni podpisze kolejny duży kontrakt, tym razem z firmą branży paliwowej. Planuje na ten rok rekordowy zysk, ale zarząd nie chce podać liczb. Firma wyprodukowała 3,2 tony nadrenianu amonu, a w 2008 r. zamierza wytworzyć 4,5 tony.

Celem Ecorenu nadal jest wejście na giełdę w charakterze producenta i dystrybutora rzadkich metali. Obecnie zarządza w imieniu KGHM i jest właścicielem m.in. giełdowych Interferii, Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra i Walcowni Metali Łabędy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska Miedź zarobi na umowie z Rolls - Royce’em