Polska na celowniku inwestorów

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 14-02-2012, 00:00

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku komercyjnym w 2011 r. wyniosła 2,5 mld EUR, najwięcej od 2007 r.

Według danych Jones Lang LaSalle w 2011 r. w porównaniu z rokiem poprzednim wartość transakcji na rynku komercyjnym wzrosła o 28 proc., a w stosunku do kryzysowego roku 2009 jest to rezultat ponad trzykrotnie wyższy.

Największy udział w wartości transakcji miał rynek nieruchomości handlowych (1,2 mld EUR). Następne w kolejności były sektory: biurowy (1,15 mld EUR), magazynowy (ponad 100 mln EUR) i hotelowy (około 76 mln EUR).

— Zwiększona aktywność inwestorów widoczna była we wszystkich sektorach z wyjątkiem logistyki. W minionym roku zawarto więcej umów o wartości przekraczającej 100 mln EUR, dlatego średnia wartość transakcji wzrosła do 55 mln EUR i była o 22 proc. wyższa niż w poprzednim roku — dodaje Kamila Wykrota, dyrektor w zespole doradztwa i analiz rynkowych DTZ.

Biura poprawiają wyniki

Wartość transakcji na rynku biurowym była najwyższa od pięciu lat. Najważniejsze umowy dotyczyły takich inwestycji jak: North Gate, Focus, Park Postępu oraz Miasteczko TP, których łączna wartość stanowi ponad 40 proc. całkowitej wartościtransakcji na rynku biurowym.

Do najważniejszych transakcji zawartych tylko w ostatnim kwartale należały: zakup biurowca Mokotowska Square przez Deka, nabycie przez Rockspring budynku Atrium International Business Centre, sprzedaż Moniuszki Tower firmie Catalyst Capital, zakup Pałacu Młodziejowskiego przez spółkę IVG oraz kilka mniejszych transakcji, np. sprzedaż budynków biurowych Canal+ i N21.

W ostatnim kwartale zamknęła się również znacząca transakcja typu forward purchase, czyli zakup powstającego budynku biurowego Miasteczko TP przez Qatar Holding. Jedyną istotną transakcją poza stolicą był zakup przez fundusz Azora Europa dwóch biurowców w kompleksie Green Office w Krakowie.

— Według naszych szacunków, pod koniec 2011 r. stopy kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne wyniosły 6,25 proc. w sektorze biurowym, 6 proc. w handlowym oraz około 8 proc. w magazynowym. W perspektywie krótkoterminowej nie ulegną one większym wahaniom, jednak będzie to w znacznym stopniu zależało od rozwoju sytuacji w strefie euro i sektorze bankowym — mówi Tomasz Trzósło, dyrektor działu rynków kapitałowych Jones Lang LaSalle w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zagraniczni goście

Pod względem wartości transakcji sektory nieruchomości handlowych i biurowychbyły porównywalne. W ich przypadku również sprzedaż była najwyższa od 2007 r.

Podobnie jak w przypadku rynku biurowego największe trzy transakcje (sprzedaż centów handlowych: Promenada, Magnolia Park oraz Galeria Mokotów) stanowiły ponad 52 proc. całkowitej wartości inwestycji, natomiast wartość trzech kolejnych umów (DTC, Galeria Pestka i Wzorcownia) to następne 18 proc.

Zdecydowaną większość transakcji na rynku komercyjnym w minionych dwunastu miesiącach zawarli inwestorzy zagraniczni. Najbardziej aktywne były fundusze niemieckie, austriackie oraz amerykańskie, które powoli wracają na nasz rynek nieruchomości.

Oprócz inwestorów od dawna obecnych Polsce, takich jak brytyjskie fundusze oportunistyczne (posiadające duże rezerwy kapitału i polujące na rynkowe okazje), inwestowaniem kapitału u nas zainteresowane są także fundusze private equity.

— Pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej w Europie i narastającej awersji do ryzyka nastroje na rynku są optymistyczne. Silne fundamenty gospodarcze w Polsce i zdrowy rynek najemców nadal wpływają korzystnie na ocenę ryzyka inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce — podsumowuje Kamila Wykrota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu