Polska nagrodziła najlepsze start-upy

Karol Kopańko
opublikowano: 12-03-2015, 09:41

Saule Technologies otrzymał z rąk marszałka sejmu Radosława Sikorskiego tytuł Start-upu Roku.

Firma została założona przez polską badaczkę Olgę Malinkiewicz, pracującą nad rewolucyjnym materiałem fotowoltaicznym, który zintegrować można z każdą powierzchnią i zamienić w elektrownię słoneczną. Marszałek obiecał zainteresować wynalazkiem biznesmanów z Wysp Brytyjskich.

Zobacz więcej

Olga Malinkiewicz

Daniel Adamiak

Materiał nosi nazwę perowskitów, a innowacja polega na niskotemperaturowej metodzie wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na ich bazie. Do tej pory produkowano je według metody oksfordzkiej, wymagającej użycia wysokich temperatur - nawet do 500 st. C. Metoda Polki działa w temperaturze pokojowej.

- Wierzę w tę technologię, wierzę w jej możliwości i jestem przekonana o jej przyszłym wielkim sukcesie. Komercjalizacja nowych pomysłów produkcji perowskitów przyczyni się do stworzenia czegoś, co może pozytywnie zmienić świat – mówiła badaczka podczas lipcowego wywiadu.

Olga Malinkiewicz skupia się na pionie naukowym, zostawiając prowadzenie biznesu dwóm panom -Piotrowi Krychowi i Arturowi Kupczunasowi, którzy stwierdzili, że porażką wcześniejszych polskich innowacji było zarządzanie projektem przez naukowców, którzy „przepalali ogromne środki”.

Firma łączy starania 11 uniwersytetów i 65 naukowców, których wynikiem ma być powstanie pierwszego prototypu za 3-4 miesiące. W przyszłości powstawać mają niewielkie folie naklejane na smartfon, ale także ogromne płachty integrowane ze strukturą budynków – ścian i dachów, które będą dawały energię mieszkańcom.

- Na ten moment sprawność naszych ogniw to ok. 10 proc., co przy powierzchni potencjalnego wdrożenia jest poziomem wystarczającym. Koreańczycy opracowali ogniwa o sprawności 20 proc., ale działają one jedynie w warunkach laboratoryjnych i są bardzo małe. Nasze panele będzie można drukować nawet na drukarkach – powiedział Krych, który przewiduje, że firma przyniesienie pierwsze dochody za 18 miesięcy.

Produktów Saule Technologies nie będzie można kupić w sklepach, gdyż będą one sprzedawane firmom, chcącym włączyć je w konstrukcje swoich towarów lub budowli.

Pozostałymi firmami nominowanymi do miana start-upu roku były InPay i Brand24. Pierwszy z nich reprezentowany był przez założyciela – Lecha Wilczyńskiego, który ma na celu przekonanie przedsiębiorców do korzystania z cyfrowej waluty – Bitcoina. InPay ułatwia rozliczenia i wszystkie technologiczne aspekty wymiany walut zostawia po swojej stronie.

- Działamy jak kantor w internecie, więc przedsiębiorca nie musi obawiać się o potencjalne ryzyko kursowe bitcoina. Miesięcznie obsługujemy transakcje na 50 tys. zł, a zyski czerpiemy ze sprzedaży waluty – powiedział Wilczyński.

Twórca InPay zauważył, że rynek bitcoina to wciąż ułamek systemu finansowego, a zapytany przez Radosława Sikorskiego o wykorzystanie waluty do celów przestępczych stwierdził, że „wątpliwe zastosowanie bitcoina” to jedynie 0,5 proc. transakcji, co nie odbiega od standardów zwykłego systemu finansowego.

Brand24 to natomiast narzędzie do monitoringu internetu, które po wpisaniu konkretnych fraz zwraca wszystko co się na dany temat mówi w internecie - niezależnie od miejsca powstania, więc także na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Jego twórca, Michał Sadowski zakłada globalną ekspansję i utrzymanie pozycji lidera na rynku krajowym. Obecnie Brand24 ma klientów z 30 krajów, a m.in. z Kataru czy Indonezji.

Zwycięzcę konkursu wyłoniło jury w składzie m.in marszałek sejmu Radosław Sikorski, Dariusz Żuk z Fundacji Polska Przedsiębiorcza, Milan Zika i Krzysztof Dzięcioł (dyrektorzy T- mobile) i Krzysztof Kaczmar prezes Zarządu Fundacji Bankowej im. L. Kronenberga.

- Choć trudno nam konkurować z płacami Niemiec, czy kulturalną ofertą Londynu, to możemy porównywać ofertę dla młodych biznesów. Jesteśmy krajem który nie przoduje pod względem innowacyjności, ale patrząc na polskie start-upy sądzę, że możemy ten trend odwrócić – powiedział Sikorski.

Wydarzenie odbyło się w ramach Business Mixerów - cyklu organizowanych przez Polskę Przedsiębiorczą imprez dla start-upów i inwestorów, gdzie młode firmy mogą liczyć na pomoc w rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Kopańko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu