Polska najszybsza w UE

Bartek Godusławski
opublikowano: 11-02-2015, 00:00

W tym półwieczu Polska gospodarka będzie rosła najszybciej w całej Unii Europejskiej, chociaż będzie spowalniać przez niekorzystne trendy demograficzne.

Takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej PwC, która postanowiła przewidzieć, jak będzie wyglądał świat w 2050 r. Dla naszego kraju największe zagrożenie wynika z prognozowanego spadku liczby ludności. Eksperci PwC uważają, że to on przyczyni się do wyhamowania dynamiki średniorocznego wzrostu PKB z 3,4 proc. na koniec tej dekady do 2,8 proc. w latach 2021-40 i obniżenia tempa do jedynie 2 proc. w ostatniej dekadzie półwiecza.

Mimo spowolnienia i tak będziemy notowali najszybsze tempo wzrostu w ramach Unii, dzięki któremu wartość naszego PKB do 2037 r. się podwoi, a w perspektywie 2050 r. potroi. Wyprzedzą nas jednak inne rynki wschodzące, szczególnie azjatyckie, których problem starzejącego się społeczeństwa nie dotyczy.

— Jeżeli nie chcemy dopuścić do wyhamowania polskiej gospodarki w dłuższej perspektywie, musi ona być w stanie „wyhodować” własnych graczy na arenie światowej, których ośrodki badań i rozwoju, innowacji, decyzji inwestycyjnych i finansów będą znajdować się w kraju — podkreśla Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

Uwzględniając parytet siły nabywczej, spadniemy jednak z 23. miejsca w ubiegłym roku na 31. w 2050 r., wyprzedzając w rankingu jedynie Holandię. W światowej czołówce od peletonu oderwą się Chiny, Indie wyprzedzą USA, a za podium znajdą się kolejno: Indonezja, Brazylia, Meksyk, Japonia, Rosja, Nigeria i Niemcy.

0,3 proc. O tyle do końca półwiecza obniży się wskaźnik przyrostu naturalnego w Polsce.

31. Na tę pozycję spadnie Polska w rankingu parytetu siły nabywczej z 23. w 2014 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy