Polska negocjuje z Wlk. Brytanią lepsze warunki rozliczania podatków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2006, 13:22

Polska negocjuje z Wlk. Brytanią korzystniejszą dla Polaków pracujących za granicą formę unikania podwójnego opodatkowania - poinformował w piątek wieczorem w Sejmie wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Polska negocjuje z Wlk. Brytanią korzystniejszą dla Polaków pracujących za granicą formę unikania podwójnego opodatkowania - poinformował w piątek wieczorem w Sejmie wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

    Aktualnie obowiązująca umowa pomiędzy Polską a Wlk. Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania powoduje, że Polacy muszą zapłacić podatek w Polsce. Od zapłaconego w Polsce podatku mogą odliczyć sobie podatek, który zapłacili za granicą.

    "Jest to rozwiązanie niekorzystne dla polskich podatników ze względu na różnice w stawkach podatkowych. Kwota zwolniona od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi 5 tysięcy funtów, co w Polsce może przełożyć się już na drugi próg podatkowy i obowiązek płacenia 30-procentowej stawki podatkowej" - powiedział Barszcz.

    Dodał, że rząd podjął już w ub.r. negocjacje z Wlk. Brytanią. "Obecnie zakończyliśmy pierwszą turę negocjacji, w tym roku zakończymy drugą turę i w przyszłym roku powinna zostać zawarta nowa umowa" - powiedział wiceminister.

    Według niego, wszystko wskazuje na to, że nowa umowa zwolni Polaków z obowiązku płacenia podatku w kraju.

    Barszcz poinformował również, że resort finansów pracuje nad rozwiązaniem, które zrekompensuje Polakom pracującym za granicą, a którzy płacą podatek w kraju, różnicę w kosztach utrzymania się.

    Posłanka PO Halina Rozpondek zaapelowała zaś o zwolnienie do momentu zawarcia nowej umowy, Polaków pracujących w Wlk. Brytania z płacenia podatku dochodowego.

    Dodała, że 17 marca odbędzie się pod polskim konsulatem w Londynie wiec Polaków pracujących w Wlk. Brytanii, którzy będą protestować przeciwko niekorzystnemu dla nich rozwiązaniu podatkowemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane