Polska nie bierze już udziału w rozmowach ws. reformy rynku cukru

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-11-2005, 12:15

Polska nie jest już uczestnikiem trwających w Brukseli rozmów w ramach spotkania ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, które ma doprowadzić do kompromisu w sprawie reformy unijnego rynku cukru. Komisja Europejska i przewodniczący w tym półroczu Unii Brytyjczycy uznali, że polskie żądania są zbyt wygórowane - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł.

Polska nie jest już uczestnikiem trwających w Brukseli rozmów w ramach spotkania ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, które ma doprowadzić do kompromisu w sprawie reformy unijnego rynku cukru. Komisja Europejska i przewodniczący w tym półroczu Unii Brytyjczycy uznali, że polskie żądania są zbyt wygórowane - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł.

Reforma jest przedmiotem zażartych negocjacji od wtorku. W środę wieczorem komisarz rolnictwa Marianne Fischer Boel i brytyjska minister rolnictwa Margaret Beckett jeszcze raz przeprowadziły serię spotkań z najbardziej opornymi krajami. W tym gronie nie było już jednak Polski, bo - jak twierdzą źródła w Komisji Europejskiej - obie panie uznały, że Polska ma zbyt wygórowane oczekiwania. Skoncentrowały się na przekonywaniu innych, bardziej elastycznych krajów.

"To Komisja i Brytyjczycy zrezygnowali z rozmów z Polską" - powiedział PAP jeden z unijnych dyplomatów.

"Polska nie chce żadnej zgody - potwierdziły źródła w Komisji Europejskiej. - Dlatego nie ma już żadnych negocjacji i nie będzie więcej prezentów dla Polski".

Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej sprzeciwia się zawarciu porozumienia politycznego w sprawie reformy rynku cukru na trwającym spotkaniu ministrów, argumentując, że potrzebuje więcej czasu na przeanalizowanie założeń reformy. Polska uważa ponadto, że państwa członkowskie z zawarciem porozumienia powinny poczekać na opinię Parlamentu Europejskiego. Tej można się spodziewać najwcześniej w styczniu 2006 roku.

Komisji Europejskiej i Brytyjczykom zależy na zawarciu w czwartek kompromisu, bowiem są pod presją Światowej Organizacji Handlu. WTO wytyka Unii Europejskiej, że nadwyżki cukru przeznacza na eksport, niwelując różnicę cen (w UE cukier jest trzykrotnie droższy niż na rynkach światowych) ogromnymi subwencjami. To narusza reguły wolnego handlu - uważa WTO.

Unijny dyplomata powiedział PAP, że o ile Polska wraz z innymi krajami wciąż stawia postulaty dotyczące sedna reformy, to jako jedyna żąda także odsunięcia porozumienia w czasie. "Warszawa jest w tej sprawie osamotniona" - podkreślił.

Poważne zastrzeżenia wobec założeń reformy, które Komisja Europejska i Brytyjczycy już modyfikowali, zgłaszają m.in. Węgry, Grecja, Litwa, Hiszpania i Włochy. By je przekonać, Fischer Boel i Beckett opracowują nową propozycję kompromisu.

"Jeśli chodzi o polskie stanowisko, ta propozycja raczej nic nie zmieni" - powiedział unijny dyplomata.

Polska sama nie może zablokować przyjęcia reformy, bowiem w tej sprawie nie obowiązuje jednomyślność. Jeszcze na ostatnim spotkaniu ministrów rolnictwa w październiku krajów sprzeciwiających się reformie było 11 i razem dysponowały one mniejszością blokującą. Nieoficjalnie dyplomaci przyznają, że ten sojusz już się rozpadł.

Reforma w obecnej postaci zakłada rozłożoną na cztery lata obniżkę cen cukru o 39 proc., a buraków o 42,6 proc. i za pomocą rekompensat ma skłonić cukrownie i plantatorów do zaprzestania produkcji. Obecna regulacja sektora liczy sobie niemal 40 lat i jest - argumentuje Komisja Europejska - nie do pogodzenia z regułami WTO.

Beckett i Fischer Boel jasno powiedziały na wtorkowej konferencji prasowej, że brak porozumienia politycznego w sprawie cukru do czwartku narażałby na szwank pozycję Unii Europejskiej na grudniowym szczycie WTO w Hongkongu, który ma być kluczowy dla trwających rozmów o liberalizacji światowego handlu w ramach rundy Dauha.

Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska nie bierze już udziału w rozmowach ws. reformy rynku cukru