Polska nie jest zainteresowana budową odgałęzienia Gazociągu Północnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-12-2005, 14:56

Polska nie jest zainteresowana budową odgałęzienia Gazociągu Północnego. Mamy wystarczającą ilość gazu z terytorium Federacji Rosyjskiej i nie musimy go brać więcej - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

Polska nie jest zainteresowana budową odgałęzienia Gazociągu Północnego. Mamy wystarczającą ilość gazu z terytorium Federacji Rosyjskiej i nie musimy go brać więcej - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

    "Gazociąg Północny to nie jest Jamał II, jest to gazociąg poza terytorium Polski (...) i nie możemy liczyć na żadne profity związane z tą inwestycją" - dodał Naimski.

    Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że jego kraj z zadowoleniem przyjmie przyłączenie się zagranicznych inwestorów, w tym polskich, do rosyjsko-niemieckiego projektu Gazociągu Północnego. 

    Minister gospodarki Piotr Woźniak powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Polska oficjalnie odpowie na rosyjską propozycję, gdy "zostanie ona złożona w odpowiedniej formie i w odpowiedni sposób". "Nie chciałbym, by tak poważny projekt był konsultowany za pomocą mediów" - powiedział minister.

    Określił Gazociąg Północny jako substytut Jamału II i dodał, że "nie zmienia on, a wręcz pogarsza pozycję Polski, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw".

    Naimski poinformował, że w ciągu 4-6 tygodni zostaną zaprezentowane pierwsze propozycje dywersyfikacji dostaw gazu. "To sprawa pilna; straciliśmy już wystarczającą dużo czasu" - podkreślił.

    Dodał, że jednym z rozważanych kierunków będą dostawy gazu z Norwegii.

    W poniedziałek przedstawiciele resortu gospodarki spotkali się z komisarzem UE ds. energii Andrisem Piebalgsem. Na konferencji prasowej komisarz poinformował, że podmioty zaangażowane w budowę Gazociągu Północnego zapewniły, iż nie rozpoczną prac, dopóki nie zostaną przedstawione raporty o zagrożeniu inwestycji dlaekosystemu Bałtyku. 

    Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, budowa gazociągu ma się rozpocząć 9 grudnia.

    8 września umowę o budowie Gazociągu Północnego przez Bałtyk podpisali w Berlinie przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu oraz niemieckich firm E.ON-Ruhrgas i BASF, w obecności kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera i prezydenta Rosji Władimira Putina. Wartość całej inwestycji szacuje się na 4 mld euro. Od 2010 rokururociągiem ma płynąć do Niemiec - z pominięciem Polski, Ukrainy i Białorusi - 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

    Budowa Gazociągu Północnego z Wyborga pod Petersburgiem do Greifswaldu w Meklemburgii ma rozpocząć się 9 grudnia 2005 roku. Najpierw ułożony zostanie odcinek lądowy gazociągu z Griazowca, w obwodzie wołogodzkim, do Wyborga, nad Zatoką Fińską, o długości 917 km. Odcinek morski będzie liczyć 1200 km.

    Polska konsekwentnie opowiadała się za budową drugiej nitki gazociągu jamalskiego lub ułożeniem magistrali Amber przez Estonię, Łotwę, Litwę do Polski, a następnie dalej do Europy Zachodniej. Zdaniem ekspertów, projekt gazociągu po dnie Bałtyku jest dwa-trzy razy droższy od budowy drugiej nitki magistrali Jamał-Europa przez terytorium Polski

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane