Polska nie może zawiesić wpłacania składek do budżetu Unii, co postuluje LPR

Polska Agencja Prasowa SA
07-12-2005, 16:34

Polska nie może zawiesić wpłacania składek do budżetu Unii Europejskiej, ponieważ zaakceptowała je, ratyfikując traktat członkowski. Za niepłacenie w terminie Polsce, podobnie jak innym krajom członkowskim, grożą odsetki - powiedział w środę na briefingu w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej.

Polska nie może zawiesić wpłacania składek do budżetu Unii Europejskiej, ponieważ zaakceptowała je, ratyfikując traktat członkowski. Za niepłacenie w terminie Polsce, podobnie jak innym krajom członkowskim, grożą odsetki - powiedział w środę na briefingu w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej.

    Lider Ligii Polskich Rodzin Roman Giertych zaapelował we wtorek, by w związku z brytyjską propozycją unijnego budżetu na lata 2007-2013 Polska rozważyła zawieszenie wpłacania składek do unijnej kasy.

    "Bez zdecydowanych kroków, jak groźba zawieszenia składek, czyli praktycznie zawieszenia członkostwa, Unia nie ugnie się przed polskimi żądaniami" - zaznaczył Giertych.

    Rzecznik unijnej komisarz ds. budżetu Robert Sołtyk zaznaczył tymczasem w środę: "Regulacje dotyczące składek do unijnego budżetu są wiążące i nie mogą być dobrowolnie interpretowane przez państwa członkowskie. Polska zaakceptowała je ratyfikując traktat akcesyjny".

    Dodał, że zgodnie z tymi regulacjami każdy z członków UE ma uiszczać składki w określonych dniach miesiąca. Opóźnienia w płatności wiążą się z odsetkami, które po miesiącu wynoszą 0,25 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska nie może zawiesić wpłacania składek do budżetu Unii, co postuluje LPR