Polska nie zabiega o niższy VAT na artykuły dziecięce i internet

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-12-2005, 19:50

Polska nie zabiega o prawo do zredukowanej stawki VAT na ubranka i buciki dla dzieci oraz internet, chce natomiast przedłużenia obowiązywania obniżonej 7-procentowej stawki na towary i usługi objęte nią w tej chwili - powiedziała we wtorek w Brukseli minister finansów Teresa Lubińska.

Polska nie zabiega o prawo do zredukowanej stawki VAT na ubranka i buciki dla dzieci oraz internet, chce natomiast przedłużenia obowiązywania obniżonej 7-procentowej stawki na towary i usługi objęte nią w tej chwili - powiedziała we wtorek w Brukseli minister finansów Teresa Lubińska.

    Wchodząc do Unii Europejskiej Polska musiała zgodzić się na stosowanie jednej generalnej stawki VAT, która zgodnie z unijnym prawem nie może być niższa niż 15 proc. (w Polsce jest to 22 proc.). Stosowanie zredukowanych stawek jest możliwe, o ile Polska uzyskała okresy przejściowe. Rząd wywalczył np. prawo do obniżonej stawki (7 proc.) m.in. na usługi budowlane, usługi gastronomiczne oraz książki i czasopisma specjalistyczne do końca 2007 roku.

    3-procentowym VAT-em obłożone są nieprzetworzone produkty i usługi rolne, w tym żywność i pasze oraz środki produkcji rolnej (z wyjątkiem maszyn).

    O ile Polska wciąż zabiega o przedłużenie prawa do stosowania obniżonej stawki na te artykuły po roku 2007, to rezygnuje z ubiegania się o prawo do obłożenia stawką zredukowaną internetu i artykułów dla dzieci.

    "Jest bardzo trudno w tym zakresie uzyskać kompromis - powiedziała Lubińska na konferencji prasowej. - Stanowisko musi być rozsądne. W Unii Europejskiej ludzie kierują się rozsądkiem i możliwościami poruszania się w pewnych granicach. Nie można tylko wetować wszystkiego i domagać się rzeczy niemożliwych, tracąc wszystko przy okazji. Trzeba umieć się poruszać wśród 25" - powiedziała Lubińska.

    "W mojej opinii nie ma sensu kruszyć kopii kolejny raz, bo to jest stracony czas" - dodała.

    Jednocześnie przyznała, że w Polsce "likwidacja stawek zredukowanych może być odebrana bardzo negatywnie przez poszczególne grupy społeczne". Zaznaczyła, że Polska "nie jest osamotniona w dyskusji na temat zredukowanych stawek".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane